View Single Post
  #7  
Vechi 23.01.2012, 10:44:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pentru cine citeste in engleza si are vreme, iata o carte care poate fi citita online si care demonstreaza ca Islamul este fraudulos, pagan si violent in esenta lui. Demonstratia se face cu argumente luate exclusiv din textele sfinte islamice, respectiv Coranul si Hadithul.

Atentie, este o carte intreaga, deci presupune timp, dar se poate citi macar o jumatate de capitol pe zi. Eu am ramas surprins.

http://prophetofdoom.net/
Am citit si eu o parte din cele scrise, surprinzator. Cred, totusi, ca esenta depinde de perceptia omului, cum vede el textul: indrumator sau explicator. In primul caz iti deschide mintea spre noi orizonturi, constiinta evolueaza, in al doilea te loveste violent cu formulari a priori, inchizandu-ti orizontul cunoasterii.

Later edit:
Azi am terminat de citit toate pasajele. Daca s-a vrut o analiza obiectiva, atunci a esuat prin comentariile tendentioase. Haditurile selectate vorbesc de la sine, nu mai era nevoie de insinuari ce pot distorsiona perceptia in ceea ce priveste subiectul. S-a trecut de la mistificarea realitatii, tipica autorilor musulmani, la demonizarea realitatii. O prezentare neutra ar fi fost de preferat.
(partea cu divina inspiratie under the blanket m-a dat gata)

Last edited by ioanna; 24.01.2012 at 17:48:49.
Reply With Quote