Subiect: Reteta coliva
View Single Post
  #46  
Vechi 27.04.2013, 14:04:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu am incercat varianta (nu stiu daca conforma cu canoanele) de a face un fel de coliva folosind in loc de grau sau arpacas hrisca. Am fiert-o conform instructiunilor (spalata in 3 ape, 1 parte + 2 parti apa, se pune in apa clocotita cu putina sare , se da focul mi incet, nu se amesteca, dupa 30-40 min - sau mai repede- verifici dc mai e apa in centrul cratitei, dc nu o opresti ii pui capac si o mai lasi acoperita 10-15 min). Apoi am adaugat nuca dinaceia macinata si cu zahar in ea, cum si-o pastreaza bunica-mea, dar este si in comert, care a si indulcit-o a si legat-o, dandu-i atat consistenta cat si gustul de coliva autentica, coaja de lamaie, putin zahar vanilat, scortisoara, fulgi de migdale pe deasupra. Mi-ar fi placut intr-adevar si nuca macinata mai mare, sa o simt cand mestec (mie personal si bobul de grau mi-ar place un pic mai tare, mai crocant), dar nu am avut. Bobul de hrisca fiert are o consistenta ceva mai fina, mai usoara ca arpacasul, cred ca e si mai usor de digerat, si se spune ca si mult mai sanatos ca graul. AStata doar ca nu stiu dc e o varianta acceptabila dpdv canonic...
Reply With Quote