View Single Post
  #214  
Vechi 12.07.2009, 17:51:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Citatele, mai ales din scrierile celor luminati, precum Sfintii Parinti, sunt dovezi clare ale veridicitatii spuselor si nu pot fi lozinci, decat pentru cel fara credinta. Nu e cazul tau, Cristian.
A devenit o moda sa se ceara numai pareri personale, fara citate, de parca noi L-am cunoaste pe Dumnezeu si am putea aduce arugmente din cunoastere directa a Adevarului. Noi, ca niste pacatosi ce suntem, nu avem alta solutie decat a ne baza pe Intelepciunea lui Dumnezeu si pe scrierile celor, care au fost inspirati de Duhul Sfant.
Dar si tu scrii citate pe multe topicuri... de ce sa te deranjeze cand vine altcineva cu dovada sub forma de ciatat? Internetul (!), bata-l vina!
Tocmai , să vedem dacă cele lăsate de Sfinții Părinți se intersectează cu modul nostru de gândire , cu percepția noastră . Sunt și voi fi pentru lectura și însușirea celor lăsate de Sfinții Părinți , dar sunt și pentru exprimarea unui punct de vedere personal, sincer și curajos. De aceea am întrebat-o și pe Ory și pe Fani , despre părerea lor în anumite privințe. La Ory , chiar am admirat sinceritatea ei , când i-am pus o întrebare ceva mai sus, referitoare la Sfinții Părinți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote