Subiect: suflet gol
View Single Post
  #5  
Vechi 21.09.2009, 12:55:47
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de diador Vezi mesajul
multumesc pt sfat.as avea nevoie de un duhovnic dar nu de aici de unde sunt eu.as vrea sa pot sta de vorba cu un asemenea om.pb este ca sotul meu este mult mai dezamagit decat mine si nici nu mai vrea sa auda de preoti si de nimic.easte convins ca Dumnezeu exista dar ....poate e hula ceea ce spun,dar parca regreta ca ne-a creat sau nu stiu pt ce platim.ca daca platim greseli ale ascendentilor nostri,cu siguranta va pot spune ca acestia nu sunt alaturi de noi in suferinta deoarece tocmai ei sunt cei care ne provoaca problemele.sunt cunoscuti in localitate si tocmai de aceea foarte rar iesim in oras tocmai pt a evita certurile si scandalurile si explicariile inutile.de aceea nu pot merge la un duhovnic in apropiere.si nu pot sa vad gresla din viata noastra care ne duce pe drumul asta al deznadejdii.de aceea avem nevoie de sfaturi obiective.
Ieri ne-a vorbit parintele despre asumarea crucii si asumarea celorlalti (parinti, copii, rude, dusmani) buni sau rai, pentru ca Hristos si-a asumat crucea si ne-a asumat si pe noi , pe toti. A stiut toate cate le-am facut pana la El si a stiut ca vom face si altele dupa El, dar ne-a asumat pe toti.

Faptele sunt fapte si nu mai pot fi schimbate.La fel si oamenii, cu greu isi pot schimba atitudinea fata de semeni , daca vocea societatii ii condamna. Sunt doua variante : ori pleci in alt loc unde nu te stie nimeni, dar vei trai cu frica mereu, ca oricand poti fi demascat, ori iti asumi crucea.

Deci este vorba de perceptia situatiei care trebuie acceptata cu nadejdea ca Dumnezeu va va descoperi "greseala".
Reply With Quote