View Single Post
  #7  
Vechi 12.09.2012, 20:31:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Poate ca Biserica ar putea sa faca o exceptie pentru cei care nu au bani si sunt sarmani, sa primeasca pomelnicele lor fara sa astepte bani... iar daca omul chiar vrea sa ofere ceva in schimb, sa ii dea ceva de lucru prin biserica (sa mature, sa stearga praful, etc) si astfel sa se poata revansa.
Sunt si locuri in tara unde preotii nu asteapta bani de la nimeni pt. cele 40 de Liturghii, ci le fac de drag, pentru a ajuta omul... deci se poate (desi stiu ca nu este peste tot asa, in general pentru orice slujba se asteapta "donatii" cu sume fixe, si si un bonus daca se poate).
Asa e, nici la noi nu se cer bani, preotii de la biserica mea adesea nu vor sa primeasca bani nici la rugaciunile speciale cerute de credinciosi, nici la unele parastase, nici la spovedanie... Am mai povestit pe alt fir cum am cerut sa imi citeasca preotul o rugaciune speciala, la sfarsitul slujbei si, stand la coada, am observat ca nimeni din cei 3-4 care mai solicitasera asa ceva, nu platea deloc. Am vrut sa platesc, dar preotul nu a primit. La sfarsit insa, a venit o femeie care a vrut cu tot dinadinsul sa ofere un ban, iar contributia aceleia a fost cam cat ar fi donat, in alte conditii, persoanele acelea in total.


Fireste ca nici omului aceluia nu ii cer bani, dar el are DRAGOSTE sa dea un banut acolo. Cand vezi insa preotul cum se roaga, nu te induri sa il lasi nemiluit, acolo. Lasi bacsis chelnerului la restaurant, frizeritei la coafor si preotului la biserica nu ii dai nimic?! Dar deja sunt offtopic cu asta.


Pentru cel care a intiat topicul (cum ar fi trebuit sa incep):

1. Mantuirea nu se castiga cu bani, ca atunci toti bogatii s-ar gasi in rai, or, noi stim ca, din pacate, lucrurile nu stau asa.
2. Milostenia este si trupeasca, dar si sufleteasca. Oricine, oricat de sarac ar fi, poate inalta o rugaciune, poate face o fapta buna, poate da un sfat bun, spre pomenirea celui adormit.
3. Omul, cat traieste, trebuie sa se straduiasca sa isi castige mantuirea, nu sa stea sa astepte sa ii faca pomana rudele - de parerea asta era si bunica mea, Dumnezeu sa o ierte! Fac si rudele ce fac, care fac, e bine si crestineste, dar nimeni sa nu se culce pe o ureche gandindu-se la asta!
4. De la cei care au mult si multe, se cer multe, de la cei care au putin, se cere putin. Vezi insa ca sunt unii, precum Florin, care dau si ce nu e al lor. Si nu dau pentru ca le cere preotul sau pentru ca simt obligati intr-un fel , ci pentru ca doresc sa ofere un prinos Domnului. Acesta este adevaratul sens al milosteniei: sa dai sau sa faci ceva omului cu gandul ca ii faci sau ca ii dai Domnului, iar acela care primeste sa primeasca milostenia ca si cum ar veni de la Domnul.

Dumnezeu sa ii ierte pe toti care au adormit si sa primeasca rugaciunile si milosteniile care se fac pentru sufletele lor!

Dumnezeu sa ii ierte
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote