View Single Post
  #74  
Vechi 18.05.2011, 08:28:18
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit continuare

Dar starea asta s-a spulberat brusc în noaptea de 1 spre 2 mai, când Octavian m-a sunat să-mi spună că în acea noapte a început prăpădul. Neînțelegând prea multe din textele schimnicului grec, căci erau scrise în parabole și într-un limbaj neobișnuit și atemporal, s-a dus duminică seara la mormântul lui. A început să-l roage să-i spună mai clar ce a vrut să zică în acele texte. Într-un târziu o voce asemănătoare cu cea care ne vorbise data trecută i-a spus că în acele momente are loc asasinarea celui mai mare terorist al lumii. Acest fapt va genera o cascadă de evenimente sângeroase pentru omenire, iar primele se vor produce în România, țara în care trăiesc cei care au trădat ascunzătoarea lui.

- Prăpădul care urmează e de nedescris, prietene – mi-a spus Octavian la telefon. Vin imediat în România.

Am deschis televizorul și am văzut transmisia în direct de la Washington prin care președintele SUA Barack Obama anunța moartea lui Osama bin Laden. Era într-adevăr un eveniment important, dar încă nu-mi venea să cred că va avea consecințe majore în România.

A doua zi Octavian a ajuns în țară. M-am întâlnit cu el la primele ore ale dimineții. Era beat mort și mirosea a alcool de la depărtare. Arăta deplorabil. Îmi provoca o silă și un dezgust mai mare decât îmi provoacă un bețiv oarecare, căci nu-mi puteam imagina că un om al bisericii poate decade atât de mult.

- Dacă nu m-aș fi îmbătat n-aș fi avut curajul să vin. Trebuie să încerc să opresc prăpădul, dar lasă-mă să dorm câteva ore.

L-am cazat la un hostel din apropiere, căci nu puteam să țin în casa mea un bețiv atât de jalnic. Imaginea lui mi-a schimbat brusc părerile despre cei din muntele Athos. ”Cât de meschină e lumea aia – mă gândeam cu tristețe – dacă oamenii ei ajung să se îmbete mai crunt decât cei de-aici. Au fugit de lume să se ocupe de cele sfinte, dar se dedau la același năravuri lumești, căzând mai jos din lipsă de antrenament.”
Reply With Quote