View Single Post
  #6  
Vechi 10.07.2011, 22:44:18
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doinita.p Vezi mesajul
intr-o rugaciune adresata lui Dumnezeu conditiile esentiale pt ca aceasta sa fie ascultata sunt credinta si smerenia!insa vreau cateva sfaturi:eu ma rog la Dumnezeu pt ceva(nicidecum bani,averi,sau pt raul cuiva)!particip la toate slujbele,tin posturile,m-am marturisit,m-am impartasit,citesc zilnic acatistul maicii domnului si paraclisul maicii domnului,,ma rog cu credinta,cu smerenie dar Dumnezeu nu-mi asculta rugaciunea!care ar putea fi cauzele?"NIMENI DINTRE CEI CE SE ROAGA TIE CU CREDINTA NU ESTE RUSINAT SI NU IESE RUSINAT"(paraclisul maicii Domnului)
Poate nu te rogi cum trebuie.Cateva citate despre rugaciune:

"Cand ne rugam si Dumnezeu intarzie in a ne asculta (rugaciunea), o face spre binele nostru, pentru a ne invata indelunga-rabdare; deci sa nu fim abatuti, graind: „Ne-am rugat, si n-am fost ascultati”. Dumnezeu stie ce este spre folos unui om. Bucura-te intru Domnul, lasa-ti toate grijile si roaga-te pentru mine, iubite frate, unul in duh (cu mine)." – Sfintii Varsanufie si Ioan

Trebuie sa stim cum sa ne rugam.

Cum puteti pretinde ca Dumnezeu sã ia seama la rugãciunea voastrã, dacã voi însivã nu luati seama la rugãciune ? (Sf. Ciprian).

Dacã vrei ca rugãciunea ta sã zboare pânã la Dumnezeu, dã-i douã aripi: postul si milostenia (Sf. Isaac Sirul)

Dumnezeu nu primeste o rugãciune izvorâtã dintr-o inimã care cugetã cele necuvenite (Avva Isaia Pustnicul).

Roagã-te stãruitor pentru orice lucru, ca unul ce nu poti face nimic fãrã ajutorul lui Dumnezeu (Sf. Marcu Ascetul).

Rugãciunea fãrã dragoste nu este ascultatã, pentru cã numai dragostea deschide usile rugãciunii (Sf. Efrem Sirul).

Dupa ce te-ai rugat cum trebuie, asteapta cele ce nu trebuie si stai barbateste pazind rodul tau.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...42&postcount=8
Reply With Quote