View Single Post
  #646  
Vechi 15.02.2013, 20:28:03
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Voi aveți impresia dragilor, că eu sau alți ortodocși am acceptat așa... hop tronc să fim ortodocși? Că așa ni s-a părut nouă, după un vis fain ce l-am avut.

Vă înșelați amarnic de credeți asta.

Cel puțin eu, ticălosul, în timpul cât eram în seminar, am citit o groază de cărți despre alte religii, despre alte confesiuni creștine și foarte puține despre ortodoxie. Îmi era sete ! Foarte sete să aflu ce-i de capu lumii ăsteia? Cei de capu nostru? La fel și foarte diferiți în același timp, la față, la gândire, la acțiuni, etc.
Abea în facultate, am început să adâncesc dulcea noastră credință, când am simțit întâi că aici e Acasă.

Unde-i Dumnezeu? Unde-i, mă întrebam? Am văzut moschei, în sinagogi, temple hinduse, adunările romano-catolicilor, ale adventiștilor, baptiștilor, penticostalilor, mormonilor, martorilor lui iehova, să-mi fie spre smerenie, am putut să le văd. Și să-mi ierte Dumnezeu, că am mers să văd cum se închină oamenii direct diavolilor. Și nu L-am găsit pe Dumnezeu acolo, niciunde.

Iar de fiecare dată când intram într-o Biserică Ortodoxă, mă simțeam Acasă. SFÂNTĂ ORTODOXIE, MIREASA LUI HRISTOS PREAFRUMOASĂ, preadulcea mea Biserică Creștină, curată, nevinovată, simplă și suavă, gingașă, precum Sfânta Icoană a Maicii Domnului, așa e Biserica lui Hristos Creștină, numită Ortodoxă. Aici e Adevărul. Aici e Hristos. Pururi va fi. Amin. De o mie de ori pe zi de-aș putea muri pentru ea, mărturisind Adevărul Unic din ea, aș face-o. Fără nici un regret, fără nici o îndoială. Căci "am văzut lumina cea adevărată", cum se cântă după Sfânta Împărtășanie. Fără cuvinte.
Departe de mine titlul de profesor sau preot, iubiții Domnului, eu sunt un paznic întro parcare în londra, poate cel mai păcătos oraș din lume, iar după ce mă voi căsători, cu mila Domnului, atunci, cu pogorământ de la El, voi lua cu veșnică nevrednicie tainele slujirii Lui, în Taina Preoției. Până atunci poate mor, adorm. Slavă Domnului pentru toate.

Iertați-mă și pomeniți pe cel mai mic între oameni.
Multumim! Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze. Este o dimensiune care se capata numai prin descoperire de sus prin mila Domnului. Nu poate nimeni intelege si alege decat daca simte chemarea cereasca .
Reply With Quote