Subiect: Smerenia
View Single Post
  #23  
Vechi 06.03.2007, 12:56:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela
Eu, una sunt foarte ratacita pentru ca am numeroase amintiri care pur si simplu ma enerveaza si imi provoaca o stare de ura, fata de semenii mei ncare m-au jignit sau nedreptatit si care m-au lipsit de prietenia lor atunci cand nu ma asteptam la asa ceva.Aceasta nervozitate este ascunsa in mine si nu o manifest, sunt chiar rea, desi nu par si degeaba ma rog.Asta nu ma ajuta sa ma smeresc.Eu nu-i judec pe oameni ci pur si simplu ii etichetez, atunci cand ma apuca aceste stari.Imi trec si iar ma apuca si dat fiind faptul ca nu imi trec o data pentru totdeauna chiar nu pot progresa pe calea smereniei.Chiar am nevoie de sfaturi.Cum sa fac pentru a nu mai uita niciodata ca si eu sunt rea si daca nu-mi aminesc sa fi nedreptatit sau jignt vre un om(nu-mi amintesc, nu ca n-as fi facut-o)in mod sigur, pacatuind L-am jignit chiar pe Dumnezeu caruia ii cer mereu iertare si multe altele?Cum sa fac sa nu mai uit niciodata ca de fapt convingerile limiteaza capacitatile(cu acest "nu pot al meu")?Oare as putea vreodata sa ma enervez in aceeasi masura pentru vre un rau pe care l-am facut chiar eu?Sa ma autoetichetez la fel de agresiv cum o fac cu ceilalti in gandul si-n simtirile mele?Poate asa m-as potoli, dar asta nu s intampla.Nu pot aloca energia din mine pentru asa ceva, chiar daca m-am gandit la asta.Pur si simplu, nu pot.
deci dumneata stimata VoicaDaniela, ai obiceiul sa-i cam etichetezi pe respectivii nesimtzitzi care peundeva ar cam merita chiar mai rele. Si esti foarte nemultzumita ca nu esti capabila de o reala smerenie astfel incat sa nu-ti mai amintesti de ce ti-au facut si sa-ti amintesti de ce trebuie sa faci dumneata tocmai asha fel incat sa fi cu aceste elemente reprobabile un pic macar mai simpatica si nu atat de imbufnata si revarsharda. Cred ca am intzeles bine, sper.
Si ne intrebi ce este de facut pe viitor ca sa implinesti mai mult din smerenie ca parca nu prea potzi, nu prea reushesti, ci chiar observi ca nereushind itzi vine sa aplici pe tine ce aplici pe ei, ca astfel sa mai progresezi in smerenie. Poi eu observ ca de smerit te-ai smerit prea mult, mult mai mult decat ar fi fost cazul, din moment ce ne-ai comnicat si noua. Deci problema ta ar fi cu sigurantza in alta parte. Nu in smerenie trebuie acum sa inaintezi ci pastrand smerenia dobandita trebuie sa inaintezi in altceva. Deci intrebare: in ce anume ar trebui sa progresezi ca sa-ti fie de folos in problema ta? Hm!?! Grea intrebare. Poi sa zicem ca i-ai etichetat de cateva zeci de ori, de sute de ori, incat te-ai si saturat de etichetele respective, foarte bine, acum pasul urmator, lasandu-i pe respectivii asha etichetatzi, oricum precis isi merita etichetele, cred ca ar trebui de exemplu, cand ii vezi, ca o strategie, sa incerci sa le raspunzi la salut. Si apoi, dupa cateva luni de zile, sa te faci ca nu le mai observi etichetele pe care le-ai lipit in trecut pe zambetul lor pervers, obijnuindu-te sa stai si sa le privesti jocul de scena chiar daca este evident ca etichetele aplicate de tine sunt inca, bineintzeles, complet valabile. Apropo, s-a suparat vreunul din prietenii tai cand te-a auzit cum i-ai facut? Nu cred, se-ntampla!
Reply With Quote