Subiect: Nunta + depresia
View Single Post
  #6  
Vechi 14.03.2014, 21:56:15
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ioana5760: Înainte de toate, dacă ești creștin-ortodoxă practicantă, presupun că te-ai rugat lui Dumnezeu, printre multe altele, ca să-ți dăruiască omul potrivit pentru a întemeia o familie. E foarte posibil ca acest bărbat, cu neputințele lui cu tot, să fie răspunsul lui Dumnezeu la rugăciunile tale. .
Cred ca e periculos ca cineva sa gandeasca astfel-o vad de-a dreptul ca pe o ispita! Nu cred ca, daca te rogi lui Dumnezeu pentru un sot bun, iti va trimite unul de care sa te indoiesti ca e bun pentru tine, sau care sa te tulbure in asa fel. Casatoria e in primul rand bucurie, liniste si siguranta -acesta e fondul ei, numai asa cei doi pot trece impreuna prin toate necazurile.
Si apoi, nu cred ca Dumnezeu ne trimite pe cineva anume. Alegerea e a noastra, si lui Dumnezeu Ii place-asa cred- sa alegem cu intelepciune.
Eu nu spun acum ca acest om nu e bun, ci doar ca trebuie sa cerceteze ca sa fie convinsa in inima ei ca merita! Si o fata nu trebuie sa se marite cu un depresiv pentru ca sa-l ajute sa se vindece- chiar daca, prin dragoste autentica si inteleapta, acest lucru probabil se va intampla-ci o face pentru ca simte si stie ca mirele ei e cel de care poate asculta (iar acela sa asculte de Hristos), caruia i se poate supune si pe care il respecta.
Sigur ca perspectiva mea este din punctul de vedere al fetei - dar ea este cea care a pus intrebarea ...

Last edited by Solveig; 14.03.2014 at 21:59:07.
Reply With Quote