View Single Post
  #14  
Vechi 16.03.2014, 12:30:35
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De curiozitate, daca nu sunteti prea rusinos, care a fost tariful?
Nu sunt. Decent - cam cat o nastere normala la spital, cu tot cu spagi incluse. Dar mai ieftin decat o cezariana - care se duce si pana in 120 milioane in clinici gen Regina Maria din Bucuresti si altele. Nasterea acasa nu e profitabila pentru medici din absolut niciun punct de vedere. Nici al banilor, nici al timpului. De ce e Romania tara cu cele mai multe cezariene?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca n-ar fi decurs perfect?
In cat timp ajungeati cu el/sotia la spital pentru asistenta calificata?
Una din reguli e ca spitalul sa fie la 5 minute. Si este la 5 min. Conform studiilor o sarcina care decurge normal are acelasi grad de siguranta si acasa si in spital. Iar analizele au fost foarte bune.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta cu "interventii chimice" suna ca reclama la mancare bio.
Adica marketing contra bani.
Exact. E o nastere bio. Interventii chimice sunt injectiile pentru declansarea nasterii si scurtarea travaliului - oxitocina, epidurala si mai stiu eu cu ce altceva le da prin minte. Unde crezi ca se duc injectiile?



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Conform carui studiu, daca tot vorbim de ignoranta?
Din orice manual de anatomie basic. Stresul, necunoscutul, atmosfera neprietenoasa, teama, incordarea, etc provoaca secretia hormonilor de stres care se depun pe fibrele musculare si devin rigide in lipsa culisarii optime. E, si incearca sa impingi acum!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, de obicei ele rad in acele momente.
Nu rad, zbiara si isi smulg parul din cap. E mai bine asa? Multe fac cezariana ca poarta ochelari si poate fac un accident cand imping si tipa de le sar ochii din cap. Asta le spun dr ca argument pentru cezariana. Hai las'o'n colo!
E o durere, dar nu la nivelul de-ti plesneste capul de tipat.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai numai faptul ca se trezeste intr-o camera de spital il si anesteziaza instant.
Corect. Dar nasterile naturale in spital oricum nu sunt nasteri naturale. Ca medicul tot intervine sub o forma sau alta, daca nu cu injectie la mama macar sa ii smulga capul copilului in momentul expulziei. Dislocarile de sold sunt la ordinea zilei la nou-nascutii natural in spital. De ce? Ca nu e lasat corpul sa isi faca treaba pana la capat si i se raceste cafeaua medicului.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote