View Single Post
  #1498  
Vechi 21.03.2017, 11:39:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
După 50 de ani de comunism, majoritatea oamenilor accepta ceva caldicel. E bun și Dumnezeu, dacă le da serviciu, plăceri etc. Dacă nu le da El, merg pe cai lăturalnice pe unde apuca. Cati se mai gândesc la mântuire? Asadar, de unde vrei majoritate?

Dar intr-o discuție despre ortodoxie, nu avem nevoie de majoritate, ci de adevăr. Cat despre supermemorandum, mai vorbim peste patru ani. Nu l-am redactat eu, dar daca greșesc, caut o forma de pocăință pentru ca am crezut ce e scris acolo. Unii simt pe pielea lor ceea ce altora li se pare fantastic.
Pai eu sunt de acord cu tine ca nu e nevoie de majoritate. Dar daca majoritatea nu vrea sa va urmeze, eu v-am zis care sunt alegerile pe care le puteti face. "Prigoana" e normala pentru ca nu poate functiona asa o biserica - cu unii care pomenesc ierarhii si cu altii care refuza sa faca asta ba mai arunca si cu anateme asupra primilor.
Crezi ca daca ar conduce aia care sunt liderii vostri ar misca vreunul in front ? Crezi ca daca ar fi o grupare care din diferite motive i-ar contesta in modul asta extrem nu ar fi tot "prigonita" ? E firesc sa se intample asta. Nu e firesc sa existe debandada, sa faca fiecare ce vrea si sa fie lasati in pace ca sa nu spuna ca-s prigoniti. :)
Reply With Quote