View Single Post
  #3  
Vechi 08.02.2012, 20:05:49
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu , si apelez la voi cei de pe forum , daca Dumnezeu e egal ca si putere cu diavolul ?.Sincer nu cred ca Marele Dumnezeu se coboara la nivelul diavolului, si aici nu trebuie sa l subestimam pe diavol , dar pur si simplu Dumnezeu e cel Suprem , si din creatia Lui a iesit si ''arhanghelul razvratit''.Multi il vad pe diavol ca pe un dumnezeu ,numai ca este dumnezeul raului , al iadului .Sincer ,eu nu il pun pe diavol in egalitate cu Creatorul .
Dumnezeu e Atottiitorul. El are existenta prin Sine Insusi, iar cele create - vazute si nevazute - exista pentru ca participa la Dumnezeu. Diavolul nu exista prin el insusi, ci pentru ca il tine Cel ce l-a creat.
El este un tolerat, cum foarte frumos spunea Parintele Arsenie Papacioc. Prinde putere asupra noastra in masura in care ii permitem noi. El se leaga de noi, sau ne leaga de el prin pacate.
Ioan Gura de Aur spunea un lucru care mi-a placut mult, si anume ca diavolul e ca un caine legat. Te musca daca intri in zona lui de actiune.
Reply With Quote