View Single Post
  #411  
Vechi 15.04.2009, 23:47:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
cultui liber draga ... crezi ce vrei ...
crezi ca mie o sa imi pese de parerea ta vreodata ? te inseli ... par proclu e om sfant , iar printre duhovnicii care mi-au dat binecuvantarea asta doi dintre ei sunt si oameni duhovnicesti ... in fine , io ma duceam la pustie si fara de nici o binecuvantare ( stii de ce ? pentru ca mai inainte de a lua binecuvantare de la oameni , am luat binecuvantarea asta direct de la Mantuitorul si de la Maica Domnului , si asta deja era de ajuns ) , dar Dumnezeu a facut ca totul sa fie bine si am intalnit si oameni care sa iubeasca pe Dumnezeu ... in plus , daca stii istoria bisericii , multi pustnici au plecat la pustie din dragostea dumnezeiasca si fara binecuvantari ... ba chiar unii dintre ei au plecat fiind prigoniti si neintelesi de autoritati si de ierarhia bisericii ... interesant nu ? totul e sa simti in inima ta chemarea lui Dumnezeu spre acest mod de viata ... chemarea dumnezeiasca trebuie urmata indiferent care este aceea , caci daca nu faci asta iti pierzi mantuirea ...

cat despre parerea ta ca io sunt fanatic , nu iti zic decat atata : foarte multi mi-au zis acelasi lucru ca si tine , insa io cred ca o sa va stea cam greu la judecata pacatu asta ; faptu ca am spus adevaru cu duritate asta nu inseamna ca am si gresit cu ceva ; este nevoie si de adevar , nu numai de pogoraminte ; mie cel putin mi sa facut greata de atatea pogoraminte cate face bis in ultimu timp ... da ma rog ... treaba voastra ... intrebarea este daca in rai or mai fi pogoraminte !!! iti zic io ca acolo nu ai sa vezi nici urma de asa ceva ; deci aveti grija pentru ce va afundati sufletu la iad ...

in rest , deja te-ai obisnuit : io sunt dur in raspunsuri ... ... asa si acuma ...

am insa o intrebare pentru tine : biserica are nevoie sau nu de pustnici ; de preoti stii bine ca are , de mireni si asta o stii , de calugari la fel , dar te intreb daca , dupa parerea ta , bis are nevoie si de pustnici ...
Din cauza nervilor , chiar ai uitat să scrii , sau nu mai poți tasta corect nici un cuvânt . Biserica = bis ! ! ! ( asta ca ultimă noutate a ta ) . Chiar nu-ți poți stăpânii nervii ? Nu te mai mânia în tine așa tare frate , că uite unde ajungi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote