View Single Post
  #16  
Vechi 01.07.2010, 10:53:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
asa este... La Botezul Domnului, a venit confirmarea fara echivoc ca Hristos este Dumnezeu adevarat si satana nu a mai avut nici o indoiala.

toate strategiile lui de a impiedica intrparea Logosului dadusera gres.
satana care pazea toate fecioarele... a fost rusinat prin faptul ca Maica Domnului a fost logodita cu dreptul Iosif (logodna fiind prin lege pazitoare a fecioriei).
apoi, dupa ce a aflat ca Logosul (Cuvantul, Fiul) lui Dumnezeu s-a intrupat in om, cel rau a cautat sa il omoare inca de cand era prunc in fasa si a crezut ca Iisus a fost omorat si el prin sabia lui Irod care a dat porunca sa fie ucisi toti pruncii de 2 ani si mai jos (Matei 2,16).

Mai este un episod mentionat in Sfanta Scriptura care a dat fiori satanei... acela cand Hristos Domnnul Dumnezeu nostru, la varsta de 12 ani Templul din Ierusalim arata ca EL este constient ca este Dumnezeu adevarat "în cele ale Tatălui Meu trebuie să fiu? Dar ei n-au înțeles cuvântul pe care l-a spus lor." (Luca 2,49-50). Desigur Hristos era doar un copil atunci si cel rau nu a dat prea mare atentie...
Suscriu la cele scrise de tine. Eu m-am referit la ispitirea directa a diavolului. La intalnirea directa dintre el si Fiul lui Dumnezeu intrupat, facut om din iubire de oameni, pentru diavol haina umanitatii asumata de catre Fiul lui Dumnezeu in urma intruparii reprezenta o "taina".
Reply With Quote