View Single Post
  #23  
Vechi 31.10.2015, 12:24:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pertussis bantuie, si inca bine. Mai mult ma adulti, fiindca adultii au fost vaccinati in copilarie, dar vaccinul tine zece ani si nimeni nu le aminteste sa faca rapel.

Difteria bantuie si ea, dar forme benigne: nici difteria nu mai e ce-a fost...

Polio (sechele de acum) mai vedem ca reactie adversa la vaccinul antipolio oral. Nu am vazut, nici auzit de la vreun coleg de polio salbatic.

Decizia de a lua sau a nu lua un tratament este o chestiune de balanta beneficiu/risc pe care fiecare parinte trebuie sa o ia. Medicul ii poate ajuta pe parinti cu informatie si rationament medical, dar nu poate hotari in locul lor.



Daca e alaptat natural, e OK. Presupunand ca mama e imunizata. Ca sa aiba titru (nivel) suficient de anticorpi, trebuie rapel, vide supra.
Daca oi fi avut tuse convulsiva in copilarie probabil am si anticorpi pt toataviata. Daca doar m-au vaccinat, nu stiu la ce varsta..???

La fel ca si in povestea lui Alin cu rubeola ( daca mama ar fi avut-o in copilarie nu mai avea probleme acum).
Deci pe de o parte, e mai bine asa...

Ca un paradox, cand am facut analize la inceputul sarcinii m-am trezitca aveam Ac pt rubeola, desi nu imi amintesc cand am facut-o, si nici vaccin sa fi facut. Parca odata as ziceca li s-a parut alor mei ca as avea asa ceva, dar nu mi-a confirmat nimeni. Dar se pare ca asa evolueaza boala, trece si in 3 zile...

Referitor la ce spune dr Zaharia despre acele siropuri, sunt de acord ...(desi e f bun lemnul dulce ca efectsi pt tuse si pt burta, nu stiam ca are asemenea efecte secundare), eu am remuscari cand ii dau pt ca au foarte mult zahar si chimicale,conservanti...ii fac bine pe moment ca ii alina durerea, dar totusi e foarte mica pt asemenea porcarii ...incerc sa nu-i dau decat cand are dureri mari si e foarte agitata, am inceput s-o pacalesc si cu ceai, i-am dizolvat lp in ceai de colici ( desi si ala e indoielnic), as putea incerca sa-i amestec cu lapte de-al meu, doar sa am suficient la momentul respectiv, de obicei cand o doare burta rau si e agitata, suge non-stop ( sau invers),si trebuie s-o linistesc cumva. Alminteri, dureri usoare si gaze are oricum, indiferent ce ii dau sau nu ii dau.
Si un alt paradox ca nu am avut Ac IgG pt Toxoplasma, desi m-am expus binisor...( si la carnuri crude, si la kk de matza...)... explicatii ar fi ori ca as fi stat deoparte ( fals) ori ca mi-as fi luat masuri de protectie ( nu prea), ori ca m-a ferit Dumnezeu...( cm probabil)
Reply With Quote