View Single Post
  #49  
Vechi 23.05.2014, 09:20:42
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Inteleg ce vreti sa spuneti dar eu inteleg ca Vatcanul chiar este deschis spre ideea extraterestilor(nu stiu daca Papa chiar crede in ei sau doar poate ca sa atraga/sa nu piarda pe cei atrasi de sf-uri):
"Jose Gabriel Funes, astronomul sef al Vaticanului si consilierul stiintific al Papei Benedict al XVI-lea, a declarat ca pot exista extraterestrii si acestia sunt o parte a creatiei lui Dumnezeu.

Funes spune ca nu exista niciun conflict intre credinta in Dumnezeu si posibilitatea ca alte civilizatii extraterestre sa fie mai evaluate decat oamenii, informeaza Daily Galaxy.

"In opinia mea, aceasta posibilitate exista. Nu putem exclude ca viata s-ar fi putut dezvolta in alta parte. Numarul mare de galaxii, cu propriile lor planete, face posibil acest lucru", a spus reverendul Funes, directorul Observatorului Vaticanului si consilierul stiintific al Papei Benedict al XVI-lea, intr-un interviu acordat ziarului Vaticanului, 'L'Osservatore Romano'."

"Jose Gabriel Funes, directorul Observatorului Vaticanului, a spus ca teoria Bing Bang-ului nu este in contradictie cu mesajul religios al Bibliei, iar viata inteligenta extraterestra, daca s-ar descoperi, reprezinta tot creatia lui Dumnezeu.

Directorul Observatorului Vaticanului a spus ca biserica este deschisa teoriei stiintifice, potrivit careia lumea a aparut in urma unei explozii cosmice, de acum miliarde de ani, potrivit Catholic News Agency.

"Teoria Bing-Bang-ului nu este in contradictie cu credinta", a declarat Jose Gabriel Funes, cu ocazia anuntului facut de Vatican, despre expozitia ce se va deschide si care va cuprinde fotografii, instrumente de observare si minerale de pe Luna si Marte."

... deci daca oficialii de la Vatican si Papa(si Francisc si Benedict) vorbesc despre asa ceva si chiar au un departament de cercetare in aceasta directie nu cred ca e vorba de dilpomatie sau doar un exemplu.

Parerea mea e ca catolicismul iarasi cauta sa se conformeze noilor mode doar ca sa fie pe placul oamenilor zilelor noastre... adica poti crede in ce vrei tu despre pacat si aparitia omulu sau altele... numai venti la noi

La fel au spus si cu gay-ii ca cine suntem ca sa-i judecam... (desi poate ar fi trebuit sa sustina ca in fata lui Dumnezeu nu e un lucru bun)

E doar parerea mea.

Last edited by Dennis; 23.05.2014 at 09:31:32.
Reply With Quote