View Single Post
  #23  
Vechi 20.09.2021, 15:36:01
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Din nefericire sunt un bărbat suficient de limitat pentru nu înțelege pe deplin fascinația eternului feminin. Doua lucruri însă pot spune fără a ma teme ca urmașele Evei ma vor privi altfel decât l-a privit Eva pe Adam, adică cu înțelegere :) In primul rand cred ca în învățătura creștina femeia a primit toată considerația și respectul cuvenit. În al doilea rand nu pot fi de acord cu afirmația referitoare la Trinitate, întrucât fiind un credincios convins nu am nici un dubiu ca Dumnezeu este dincolo de orice posibila acuzație sau reproș.

Deși este posibil ca prin răspunsul meu sa nu îți pot câștiga respectul trebuie sa îți spun că (din perspectiva învățăturii NT) aveam de ales în a câștiga admirația ta (adică a lumii) admițând ceva ce nu cred dar care m-ar fi făcut în ton cu trend_ul vremurilor în care trăim sau a rămâne credincios credinței mele. Este un citate în NT, prima Epistola a lui Ioan. Începe asa: "Daca cineva iubește lumea...."

Îmi permit o singura sugestie, dacă vreodată vei dori asta. Studiază în Noul Testament rolul și caracteristicile femeii creștine în timpurile de început ale comunităților creștine. Te asigur ca imaginea care va capătă contur va avea o frumusețe aparte. Specific feminina as spune :)

Numai bine îți doresc
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.

Last edited by Psalm 23; 20.09.2021 at 15:58:12.
Reply With Quote