View Single Post
  #681  
Vechi 15.05.2008, 20:48:13
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Emanuel, am spus sa nu interpretam de capul nostru literatura patristica. te-ai consultat cu vreun preot sau calugar inainte de a scrie ce ai scris? s-ar putea ca noi, mirenii sa interpretam ceva nu din smerenie, ci din preaplinul slavei noastre desarte influentati fiind in gandirea noastra de sklujitorii lui Lucifer cei din iad. N-am spus ca interpretezi nici bine nici gresit, am scos doar un strigat de alarma: "Atentie! Sa nu ne incredem excesiv in mintea noastra limitata si pacatoasa."
Caci nu numai pe tine si pe ispita_ta v-am facut pacatosi, ci si pe mine, dar voi marshati excesiv pare-mi-se pe comentarea unor texte patristice. Citati aceste texte si doar atat. Ca doar nu veti fi preoti ca sa stiti cat de buna este interpretarea voastra. Eu, pacatosul, din aceasta pricina ma feresc sa interpretez texte patristice, ca sa nu ajung cumva in ratacire ca si sectele neoprotestante care interpreteaza Biblia dupa capul lor. Am exemplul acestor secte, pur si simplu, si ma feresc pe cat pot sa cad in mania interpretarii textelor patristice. Asta am vrut sa spun. Incercati pe cat posibil sa nu interpretati textele patristice, caci mintea noastra si limitata si pacatoasa ne poate conduce la rastalmaciri ale acestor texte. Mai curand intrebati la sfintiii parinti cum se interpreteaza cutare text patristic. Asa veti da dovada de smerenie si nu veti cadea si voi in greseala ereticilor sectari de a interpreta totul dupa capul lor.