View Single Post
  #2  
Vechi 10.02.2009, 08:29:06
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Mie mi-e greu sa le implinesc pe amandoua separat,dar simultan,ce sa mai zic?Imi este greu pentru ca inca mai am placeri lumesti,la care inca tin foarte mult.Aceste placeri sunt precum mierea pe lama unui cutit iar cel care se "indestuleaza" din ele este precum pisica care linge mierea de pe lama cutitului.Precum pisica ce va ajunge in final sa sangereze pana la moarte asa si patimasul care gustand in permanenta din fructul oprit isi ucide trupul si sufletul,fara ca sa-si dea seama ca,practic se sinucide.Atata timp cat oamenii nu vor incerca(cu ajutorul Lui Dumnezeu)sa lupte cu patimile si sa renunte la ele,nu vor putea impletii munca cu rugaciunea.Sunt multi care muncesc necinstit precum sunt multi si care nu se roaga cum trebuie,dar cei mai multi sunt cei care nu fac nimic cum trebuie(nelegiuiti)adica care traiesc in afara poruncilor Lui Dumnezeu.Sf Nicoale Velimirovici spunea intr-una din rugaciunile sale ca:"cu adevarat cei care cred in Dumnezeu sunt cei mai rari".Ce inseamna a crede?Inseamna a trai in permanenta dupa voia Lui Dumnezeu....adica,faca-se voia Ta,precum in cer asa si pe pamant.Domnul Iisus a facut voia Tatalui in permanenta,oare si noi facem la fel?Foarte putini sunt cei care cred cu adevarat in Dumnezeu,restul doar vorbesc despre Dumnezeu(asa cum fac eu acum).

Multumesc pentru postare,mi-a mangaiat sufletul si nadajduiesc si eu ca intr-o buna zi sa pot face voia Domnului pe deplin,Doamne ajuta!
Reply With Quote