View Single Post
  #375  
Vechi 10.02.2012, 23:46:21
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Diavolul Il uraste pe Dumnezeu. Si uraste tot ceea ce este al lui Dumnezeu. Astfel ca diavolul uraste Biserica lui Hristos - o uraste de moarte. Pe Dumnezeu, macar ca Il uraste, nu-L poate batjocori -"Dumnezeu nu se lasa sa fie batjocorit." (Gal. 6:7)-, insa pe copiii lui Dumnezeu ii batjocoreste. Si gaseste mare placere in asta.

Acum, cum vad eu mai departe lucrurile.

De la inceput, diavolul, in nebunia lui, a cautat sa Il imite pe Dumnezeu. Si sa batjocoreasca creatia Lui, lucrarea mainilor Sale. In biserica, cel pe vecie lepadat, este prezent. Cum asa?

Eu cred ca pentru fiecare madular din Trupul lui Hristos el are cate o arma. De exemplu la penticostali vine si imita exact ceea ceea ce noi marturisim cu bucurie - darurile Duhului Sfant primite de Biserica la Rusalii, in ziua Cincizecimii (Pentecost).
Penticostal fiind am vazut pe internet tot felul de lucruri pe care nu le gasesc ca fiind duhovnicesti ci de cealalta factura. Acum, nici la Rusalii nu au crezut toti botezul cu Duhul Sfant si ziceau de ucenici cum ca ar fi beti insa Sf.Ap.Petru vine si marturiseste inspirat de Duhul lui Dumnezeu: "Dumnezeu... a turnat ceea ce vedeti si auziti." (Fap.2:32,33).
Insa siretul diavol vine si se scalamba la bietii creduli (nu credinciosi) si vedem in diferite "adunari" lucruri neingaduite: "ras duhovnicesc", "alergat" prin biserica, "caderi" pe spate... ce sa mai, lucruri total scapate de sub control. Dumnezeu este un Dumnezeu al randuielii, al bunei cuviinte. Departe de mine astfel de uraciuni autodenumite "duhovnicesti".
Sa clarific. Eu sunt penticostal, cred in darurile Duhului Sfant care sunt manifestate din plin in biserica noastra. Dar L-am rugat pe Dumnezeu sa imi dea lumina si intelepciune sa pot recunoaste lucrarea Lui, sa pot face diferenta. Nadajduiesc ca ma va ajuta, pentru ca ii cer cu buna credinta, nu ca sa tagaduiesc lucrarea Duhului Sfant ci ca sa demasc lucrarea celui rau. "...caci nu suntem in nestiinta de planurile lui." (2Cor.2:11) Iar acum... "In ce priveste darurile duhovnicesti, fratilor, nu voiesc sa fiti in necunostinta." (1 Cor.12:1)

Concluzie: cred in darurile duhovnicesti, insa cer de la Dumnezeu lumina si intelepciune sa separ ceea ce este bun de ceea ce este rau, ceea ce este de pret de ceea ce este fara pret. In toate privintele.

"Daca vei cere intelepciune si daca te vei ruga pentru pricepere,
daca o vei cauta ca argintul si vei umbla dupa ea ca dupa o comoara,
atunci vei intelege frica de Domnul si vei gasi cunostinta lui Dumnezeu." (Pilde 2:3-5)

Asa sa-mi ajute Bunul Dumnezeu! Amin.

Last edited by ucenic; 11.02.2012 at 00:25:28.