View Single Post
  #7  
Vechi 30.01.2011, 15:05:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitaionela Vezi mesajul
Am trait vreo 4-5 ani in Canada. Toata familia mergeam duminica de duminica la biserica, mama dadea acatiste pentru morti si vii. Numai ca preotul de acolo cam prinsese ciuda pe tata, pentru nu era el chiar un "credincios adevarat", nu stau sa povestesc tot, sunt multe de zis. problema e ca preotul intr-o duminica ne-a citit pe TOTI, TOATA familia la morti. Ei, de atunci trebuirle au mers exact pe dos, mama s-a imbolnavit grav, a fost la un pas de moarte, toate mergeau rau, foarte rau. A sunat acasa, bunica mea a fost pe la multe manastiri si uite asa a ajutat-o DUmnezeu sa revina in tara, cu tot cu mine. Au fost grei primii 2 ani, pana s-a insanatosit, in Romania ii merge bine. Tata care a ramas acolo, a murit anul acesta, fratele meu mai mare s-a imbolnavit si el de aceeasi boala ca a mamei, nu a mai termiant liceul. Unchiul meu care era trecut in acatist si-a pierdut serviciul, a avut probleme cu coloana. Deci toate s-au tinut lant.
Mama s-a intors in Canada acum vreo 5 ani, dar din nou i-a mers extrem de rau, iar s-a imbolnavit acolo, necazurile s-au tinut lant.
Ce putem face? Rugaciuni de dezlegare? Este acest caz un blestem preotesc?
Acum câțiva ani datorită unor persoane rau intenționate și invidioase care au facut niște lucruri rele în biserica ca apoi să mă acuze pe mine că le-aș fi facut relația mea cu preotul s-a degradat drept pentru care de câteva ori la ieșirea cu Sfintele Daruri m-a pomenit pe mine și pe cei din familia mea cu cei morți, odată chiar în fața sfantului Altar,mi-a și spus că mă va pune la niște rugaciuni. Nici eu și nici cei din familia mea nu am avut probleme majore în schimb cei care au facut rau ...
Post, rugaciune, Psaltirea, Sfântul Maslu(cât mai multe și dacă ai posibilitatea și acasă), mersul la biserica și la manastriri cât mai multe pomelnice, rugaciune cu zdrobirea inimii pentru cei care crezi că ți-au facut rau și să-i ierți din toată inima și nădejde ca Dumnezeu este bun și drept. Cu cât îți este mai teamă cu atât ești mai vulnerabilă.

Biserica intrezice pomenirea celor vii la morți dar din păcate se practica!
Reply With Quote