View Single Post
  #6  
Vechi 28.12.2011, 14:18:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Oameni buni, nu va jucati cu focul! Psaltirea NU se citeste oricum. Avem printre uzeri, persoane care au indraznit sa citeasca fara dezlegare din partea duhovnicului, iar experientele traite n-ar vrea sa le mai repete pentru nimic in lume. In plus, catismele nu se citesc oricum si oricand. Nu poti sa citesti catisme fara post si curatenie, fiindca este ca si cum ti-ai aprinde o tigara in timp ce iti alimentezi rezervorul cu benzina. Dumnezeu se bucura cand vede ravna, dar nu ingradeste dreptul diavolului de a cere socoteala pentru cele ale lui din viata omului asa-zis ravnitor. Mai mult: duhovnicul trebuie sa stie cui da binecuvantarea, iar asta e greu. Am trecut prin astfel de probleme mai multe posturi la rand si a trebuit sa ma desprind si sa citesc intr-un cerc foarte restrans, alaturi de oameni pe care-i cunosteam si ma cunosteau bine. Iar in ajunul Craciunului tocmai s-a terminat pravila pe care ne-am asumat-o.
Aveti grija, asadar, ca s-ar putea sa fiti tocmai pe punctul de a calca balaurul pe coada, iar daca se intoarce, nu aveti destula credinta sa-I cereti ajutorul celui ce-l stapaneste si pe balaur.
Cand am avut acesta intiativa nu am cautat sa intru in polemica. Fiecare isi asuma ceea ce face si am explicat deja ca te poti ruga oricand simti nevoia. Rugaciunea nu poate face decat bine. In plus dupa cum am specificat este vorba despre o rugaciune de slava si multumire adusa Lui Dumnezeu nu de "invocari magice", de "voodoo" pentru indeplinirea dorintelor.
Trairea mistica este de dorit, dar sa nu ajungem in cealalta extrema la gnosticism, la mesaj adresat doar celor initiati si putini. Cuvintele nu au putere in sine (asta nu este o invatatura a Bisericii), ci rugaciunea si trairea ei ii da "putere". In plus nu am impus o conditie spunand ca nu cumva sa se consulte fiecare cu duhovnicul.
Repet rugaciunea va fi una pentru slavirea Lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote