View Single Post
  #10  
Vechi 05.02.2012, 17:15:39
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Tare sunt curios ce-o face studentul care mai stă cu alți colegi în cameră. Cum îi face cu linștea și izolarea? Cum îi face cu teatralismul? N-are unde să stea în altă parte. De ce-i pasă lui mai întâi? De teatralism, de liniște, de rugăciune colectivă?.. Sau, nu mai bine, pune genunchii jos în fața iconiței lui, acolo în colțișorul lui, și aprinde candela sau mai toarnă niște untdelemn îngrijind-o?! Ce să facă altceva, că și el are canon?! .. Să-i dea bătaie acolo, cu convingere, că Dumnezeu are grijă de liniște! Să privească flacăra căndeluței lui, și să rostească cu credința, preasfântul nume al Maicii Domnului! Să fie precum vameșul din Evanghelia de astăzi pentru o clipă, sau două, și să lase totul în mâinile Domnului! Să se roage și pentru frații lui!

Eu nu am fost în această situație, și cred că ar fi mai de folos, să las pe altcineva să vorbească. Iertați-mă!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 05.02.2012 at 17:40:30.
Reply With Quote