View Single Post
  #366  
Vechi 16.08.2010, 20:14:55
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cineva trebuie sa fie sef in familie..Nu se poate fara un cap de familie ! Insa aceasta regula nu inseamna dezumanizarea femeii. Si barbatul are obligatii fata de femeie. S-o iubeasca, nu s-o domine sau s-o exploateze. De obicei abuzurile au loc acolo unde nu se cunoaste crestinismul cu adevarat. In familiile crestine cu adevarat, femeile sunt fericite, iar barbatii se comporta net superior celor din familiile atee.
Daca cineva trebuie sa fie sef de ce nu este femeia,ti-ar mai conveni asa?(cred ca daca ar fi asa toti barbatii s-ar lasa de Ortodoxism in timp ce noi,femeile,nu avem dreptul sa spunem ceva)Tie ti-ar fi convenit daca femeia era capul barbatului?Ti-ar fi convenit ca sa existe un sef atunci?Daca ai fi femeie ti-ar conveni?sa te fereasca Dumnezeu sa ai o fata care sa gaseasca un barbat care sa gandeasca asa!
Nu toate femeile ar fi fericite sa stii.Eu din cauza gandirii asteia nu ma mai duc la Biserica pur si simplu ma simt inferioara din cauza asta.Daca as avea asa un barbat,chiar daca as zice ca el,as plange toata casnicia.Si femeile sunt oameni cu totul nu au doar inima si nu sunt doar fabrica de copii.Si sa stii ca sa iubesti pe cineva nu este o obligatie,ci un fapt uman,firesc in timp ce ascultarea da,este o obligatie.
Eu sunt de acord cu ce a zis Traditie si are dreptate.
Chestia asta cu barbatul capul femeii a fost facuta pe vremea cand femeia nu avea acces la scolarizare si oricum e ceva facut de mintea omeneasca asa cum este permisa si a2-a si a3-a casatorie.
Atunci cand femeia isi asculta barbatul sa se gandeasca ca il asculta pe Hristos=))de cand barbatul e fara de pacat ca si Hristos?
Sa ma fereasca Dumnezeu de astfel de barbat,mai bine necasatorita decat asa sa plang toata viata.Totusi in Romania mai trebuie sa existe si barbati cu capul pe umeri care sa nu uite cine i-a nascut,cine le-a dat viata,cine i-a ingrijit,cine s-a sacrificat pt ei si de la cine eu tot ceea ce au mostenit dar tot pe aceeasi persoana o si supun.E ortodox asa ceva?
Nu pot sa cred ca Dumnezeu a facut oameni inferiori si superiori.....El parca era numai iubire....
Reply With Quote