View Single Post
  #107  
Vechi 28.05.2012, 00:02:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am un mare respect pentru credinciosii ortodocsi (dintre forumisti, indeosebi colegii Mihailc (chiar si eu am uneori nevoie de dictionar cand il citesc pe colegul nostru, cu limbajul si cultura sa, care l-ar face si pe patapievici sa para manelist), N.Priceputu, AlinB, inclusiv seniorul de forum care este initiatorul acestui topic, si care ma intristeaza profund, doamnele ortodoxiei delia31, ioanna si Fani71 ()cand le citesc postarile, mai ales ale sorei Delia, ceva din mine regreta ca "femeia nu poate invata in Biserica" (bine, doamne ca acestea, nu "femelele umane" din prea necopatele generatii foarte noi), windorin, si multi altii. Am evlavie la multi sfinti ortodocsi (da, ati citi bine) mai ales Sfantul Nectarie Taumaturgul si Sfantul Simenon Noul Teolog, Sf. Nicodim Aghioritul, etc. Insa, sincer, topicul acesta este GRETOS. Propun inchiderea sa. Nu sunt deloc un fan al lui Trice/Grasu/galaditul/adve, dimpotriva, dar pot jura ca nici macar hive-mind-ul adve de pe forum nu ar fi scornit asa o porcarie. Colegul nostru este un veteran pe forum, un autor de multe postari chibzuite si mature, si normal; ca Ala de Jos nu rabda asa ceva, si l-a dus in ispita, folosinu-se de partea negativa care este in orice om (cu cat esti mai sus, cu atat esti mai tare atacat - si asta e si un raspuns adecvat si logic soteriologic si ecleziologic la problema abuzurilor infaptuite de UNII preoti pacatosi: Biserica lui Cristos e "sus", spiritual adica, si trebuie bine denigrata si pocnita cu "exemplele" de cadentei lu' peste, din pdeveul intunericului necredintei activiste). Hai sa inchidem topicul, si sa oprim lucrurile aici.
Noapte buna tuturor!