Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #13  
Vechi 31.12.2021, 16:17:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mă rog,când simt că nu mai pot,după care iar cad, ultima dată m-am spovedit prin vară,la biserica nu am fost de atunci.Nu sunt împărtășit de foarte multi ani,ultima dată cred că a făcut-o un preot greco-catolic care îmi era oarecum prieten,dar nici cu el nu mai țin legătura.
S-ar putea să fie nevoie să fii reprimit cu mirungere înapoi dacă te-ai și împărtășit la greco-catolici, părerea mea e că ar trebui să discuți cu un preot slujitor de la catedrala din Cluj, sunt 3 călugări din ce am văzut (pe site) care slujesc acolo, catedrala are statut de mănăstire, de aceia slujesc călugări și nu preoți mireni.
Mă gândesc că unul care slujește la Catedrală are o pregătire vastă să te îndrume.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iti dai seama că nici un preot nu prea are curajul sa se lege de mine după ce mă spovedesc lor,nici să mă împărtășească.
Păi depinde poate i-ai luat cu teme prea filosofice, sau te-ai prezentat ca un rebel din facultate și s-o fi speriat, trebuia să spui doar ce te apasă și ce-ți dorești să lucrezi duhovnicește, o taină a căsătoriei etc.
Preotul nu e spărios, că vede moartea lunar are înmormântări, e nucă tare.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am refuzat să mai caut duhovnici sau învățători spirituali fiindcă majoritatea mă trimiteau de la unu la altul,nu am simțit nici la unul acea înțelegere și deschidere,adică ii cred probabil mai degrabă sau speriat,sau au avut o reticență,așa că aleg să mă deschid în general doar față de Dumnezeu sau persoane dornice sa asculte,sau aici în virtual.
Păi noi nu avem harul să te dezlegăm, ca preotul, trebuie să simți parfumul acela al pocăinței, chiar și la o simplă rugăciune de prespovedanie, la o moliftă se simte, acolo intri în ambianța pocăinței.

Din ce am văzut pe protopopiatul I - Cluj Napoca, sunt vreo 14 Biserici în municipiul Cluj Napoca + Catedrala și vreo 26 de preoți, deci ai de unde alege, poate situl nu e actualizat și mai sunt parohii.

https://protopopiatulclujnapoca.ro/parohii/

O primă constatare care m-a șocat la parohiile din Cluj citind acum în timp real, e nr mic de credincioși, unele au 900 de credincioși, unele 1500, doar una are peste 5720 Parohia „Sfântul Dimitrie cel Nou”, cartierul Gheorgheni, probabil e cea mai mare după Catedrală care nu are un nr fix și absoarbe din tot orașul și județul.

Și dacă punem în medie 2000 de credincioși x 14 parohii = 28.000- hai 30.000 de credincioși ortodocși, în tot municipiul Cluj Napoca care are peste 340.000 de locuitori fără zonele limitrofe, deci până la 50.000 de credincioși pe un areal în care trăiesc vreo 450.000 de oameni (dacă includem și Unitățile Administrativ Teritoriale lipite de Cluj) astea sunt roadele credinței noastre românești.

28.000 din 340.000 = 8% să rotunjim în sus la maxim și să zicem că mai vin încă pe atâția tot nu trece de 16%.

Credința ortodoxă se duce în Cluj, de aceia trebuie să vă iubiți între voi clujenii, să nu-l urâți pe altul că are mai mult sau mai puțin, e deranj mare în marile orașe pentru ortodoxie.

Iată ce face untoldul, viața bună, barurile și cluburile unele cu tematică lgbt din Cluj și din marile orașe, de asta și suntem în hăul existențial ca țară și situația se va acutiza.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vreau să îmi (re)creez realatia mea cu Dumnezeu,și vreau să găsesc și un mediu sau grup spiritual unde sa particip la slujirea comună,o biserică,un îndrumător.

Dacă nu simt nicio atracție spre preotul și biserica de unde locuiesc eu,chiar nu are rost sa mă duc, fiindcă mai degrabă mi-aș face sminteală decât folos.
Să nu faci greșeala să mergi la pocăiți chiar dacă ți-ar da funcții -amvon, soție, dacă rămâi credincios când toți se leapădă, sau nu mai au resurse să iubească, vei vedea lucrarea lui Dumnezeu.

Părintele Justin Pârvu: De nu ne vom păzi ortodoxia, ne vom pierde și neamul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2021 at 16:23:28.
Reply With Quote