View Single Post
  #45  
Vechi 09.04.2022, 08:55:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Faptele Apostolilor + Epistolele Pauline + Revelația lui Ioan Teologul abundă de pasaje împotriva idolilor, n-o să le reiau pe toate.

Primul sinod al Apostolilor consemnat în istoria creștinismului, după rugăciune și post, cu formula părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă care va fi în toate Sinoadele Ecumenice de peste veacuri a hotărât:

Faptele Sfinților Apostoli

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte....15#20Capitolul 15

28. Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare:
29. Să vă feriți de cele jertfite idolilor și de sânge și de (animale) sugrumate și de desfrâu, de care păzindu-vă, bine veți face. Fiți sănătoși!

Apostolul Pavel, nu eu, ne spune să nici nu stăm la masă cu închinătorii la idoli, deci cum s-ar putea reîncarna sufletul unui creștin întru întinarea ereziilor idolatre:

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap 5
11. Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecați cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat, sau lacom, sau închinător la idoli, sau ocărâtor, sau bețiv, sau răpitor. Cu unul ca acesta nici să nu ședeți la masă.


Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 8

4. Iar despre mâncarea celor jertfite idolilor, știm că idolul nu este nimic în lume și că nu este alt Dumnezeu decât Unul singur.
5. Căci deși sunt așa-ziși dumnezei, fie în cer, fie pe pământ, - precum și sunt dumnezei mulți și domni mulți,
6. Totuși, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate și noi întru El; și un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate și noi prin El.

Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul care e scrisă ultima cronologic
Cap. 2
14. Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce carne jertfită idolilor și să se dea desfrânării.
20. Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor.

Deci e clar că dacă Dumnezeu ar trimite un suflet de la creștinism la idolatrie, prin reîncarnare s-ar contrazice pe Sine, mâncarea jertfită idolilor, sângele de animal, animalul sugrumat-mortăciune de la care nu s-a scurs sângele în afara lui, desfrânarea adusă ca ofrandă idolilor în ceremonii de împreunare sunt toate întinări întru erezie și grave căderi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.04.2022 at 09:05:53.
Reply With Quote