View Single Post
  #9  
Vechi 26.02.2009, 15:09:18
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

In conditiile in care intreaga organizare a unui stat depinde de politicieni mi se pare normala decizia BOR. Pasapoartele biometrice in sine nu prezinta un pericol de natura religioasa. Pasapoartele biometrice ii deranjeaza doar pe cei care urmaresc tendintele si vad ce va urma. Cu toate ca e clara tendinta de a tine omul in frau si de a-l controla din toate punctele de vedere, e bine ca BOR a cautat doar o alternativa nu si o metoda de eliminare a pasapoartelor biometrice. Daca s-ar fi opus prea tare acum ar fi riscat sa nu fie luata in serios in momentul in care pericolul ar fi chiar unul real, mergand pe principiul "Vine lupu'!".

Trecand mai departe, indiferent daca suntem crestini sau nu, ar fi bine sa ne ferim de pasapoartele biometrice. In urma cu o luna un hacker a facut o demonstratie. Intr-un timp foarte scurt a reusit sa fure datele de pe un cip biometric, ceea ce nu e deloc bine avand in veder ca se doreste implementarea acestor cipuri la nivel global. Imi pare rau ca nu am pastrat adresa articolului, dar daca sunt persoane interesate o sa caut.
Reply With Quote