View Single Post
  #23  
Vechi 14.08.2010, 23:35:42
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mantuitorul nostru Isus Cristos ne-a asigurat ca "Portile iadului nu vor birui Biserica Mea".

Pana unde ar trebui sa mearga, in consecinta, ascultarea noastra fata de Biserica ?

Ce se intampla daca Biserica, prin reprezentantii sai, episcopii unsi ca urmasi ai apostolilor, cei carora li s-a promis ca "tot ce veti lega pe pamant va fi legat si in Ceruri", hotareste sa modifice un canon, de exemplu, legat de Liturghie, sau de post, sau de alt aspect disciplinar, care trebuie sa fie atitudinea credinciosului ?

Isi poate el permite sa judece hotararea Bisericii sau trebuie sa o primeasca neconditionat?

Atentie, nu vorbesc despre modificarea, alterarea sau renuntarea la dogme, ci la canoane.
salutare. intrebare ta este pertinenta - dar sufera de "utopism" - uite ca am inventat si un cuvant cu ocazia asta. cred ca trebuie sa te referi la ceva real - la o situatie anume.
oricum in cazul canoanelor - poate stii deja - acestea nu trebuie sa aiba un caracter revelat si sa fie valabile o vesnicie. asa incat se poate schimba orice canon, legat de orice subiect vrei - liturghie, post, calendar etc.
2. daca vrei sa fii (fim) consecvent(i), ai folosit cuvantul "Biserica" de 2 ori, dar de fiecare data insemna altceva. al doilea se refera la institutie - de la opinca la vladica - adica incepand cu portar, femei de serviciu si terminand cu patriarhul (in cazul ortodocsilor) iar prima oara te-ai referit la trupul mistic al lui Hristos, din care facem si noi parte.
asa incat raspunsul meu este ca nu trebuie sa primim neconditionat hotararile - dar trebuie sa ne vedem lungul nasului in schimb, adica cat de mult cunoastem realitatea in care se manifesta Biserica, si daca vrei si realitatea noastra personala - adica cat de mult ne duce capul. succese si pe curand
Reply With Quote