View Single Post
  #1446  
Vechi 18.02.2019, 09:11:18
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, unul, nu inteleg cum cineva mai poate crede in evolutionism acum, in plin secol al XXI-lea.

Internetul este impanzit de tot felul de indivizi (bloggeri, jurnalisti) care au impresia ca le creste IQ-ul daca vorbesc despre evolutionism si iau la misto creationismul - chiar daca in favoarea evolutionismului aduc argumente de-a dreptul ridicole. Tin minte ca la un moment dat a incercat unul sa explice comportamentul homosexual din perspectiva evolutionista... la inceput nu-mi dadeam seama daca autorul voia sa fie serios sau scrisese un articol de satira, caci argumentele sfidau nu numai biologia cat si logica elementara. Iar acesti indivizi de care va vorbesc au influenta destul mare asupra tinerilor. Iar tinerii absorb ca un burete orice informatie - poate din cauza curiozitatii sau din cauza superficialitatii (si nu o zic sub forma de acuzatie, caci si eu cand eram la liceu, eram la fel). Si ca tot am adus vorba de superficialitate, am observat un fenomen in ultima vreme: multi oameni devin interesati de diferite fineturi stiintifice (ca de exemplu teoria evolutiei, teoria relativitatii, mecanica cuantica etc), citesc carti sau articole despre aceste subiecte - lucru care nu e rau in sine, dar problema e ca aceste persoane nu au nicio baza informationala in domeniul respectiv. Din punctul meu de vedere, e o pierdere de timp sa citesti despre teoria cuantica daca tu nu ai cunostiinte despre matematica, alcatuirea atomului si notiuni despre radiatii.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu atat mai putin are cineva justificare de a fi evolutionist astazi, cand ar trebui sa revina la creationism, daca nu de dragul Ratiunii, macar de dragul stiintei si geneticii experimentale.
Acum, depinde la care tip de evolutionism va referiti. La evolutionismul ateist sau la evolutionismul teist (pentru ca poti crede in Dumnezeu si totodata sa crezi ca fara interventia divina, evolutionismul nu ar fi putut avea loc). Va pot spune ca am cunoscut in lumea academica persoane care nu vedeau vreo contradictie intre existenta lui Dumnezeu si teoria evolutiei, totodata am intalnit profesori universitari care erau complet orientati spre creationism.

PS: dle Dragomir, va rog sa-mi spuneti daca ati fi dispus sa-mi raspundeti la cateva intrebati legate de acest subiect, intr-un mesaj privat
Reply With Quote