View Single Post
  #6  
Vechi 23.10.2009, 13:16:17
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tu ai gresit:

Cine a gresit matei sau luca se scrie Cine a gresit: Matei sau Luca?

au implinit, nu "au inplinit"

sa-mi dea, nu "sami dea"

POATE CA NU E CONTRADICTIE DAR - se pune virgula inainte de DAR

UNA SE DUCE IN EGIPT IAR - se pune virgula inainte de IAR

IN GALILEA CETATEA NAZARET - corect este IN GALILEEA, CETATEA NAZARET

Nu se scrie niciodata un text cu litere majuscule, deoarece se intelege ca tipi la cititori.

Asta ne-a fost de real folos.

@gavriil. Biblia e plina de contradictii. Asta daca te apuci sa o citesti singur si de capul tau. Ortodocsii, ce au diferit de sectarii dupa biblie, e ca au si interpretarea ei in Sf. Traditie. Deci, la ortodocsi, biblia nu se citeste, se interpreteaza. Daca citesti biblia ca pe o carte oarecare, iti vei da seama ca sunt aproape mii de contradictii si greseli.

Uite, de exemplu, Iisus a sarbatorit sau nu Pastele la Cina cea de Taina? In 3 evanghelii se spune ca da, intr-una se spune ca a fost doar o cina, nu pastele (nu stiu exact, corectati-ma daca ma insel). Adventistii, secta dupa biblie, au luat asta ca fiind ca sa sarbatorea Pastele, pentru ca asa scrie in 3 dintre ele. Ortodocsii, stiu prin Sf. Traditie, care e nimiscata de 2000 de ani, ca de fapt, sarbatorea o cina. Sa spui dupa ce s-a pastrat atata timp un ritual, cel al impartasaniei, ca e fals, bazandu=te pe o carte e absurd.

Nu am exact raspunsul la intrebarea ta, dar eu pot sa iti spun ceva despre Evanghelii. E adevarat ca se vb despre acelasi OM, insa se vorbeste din punctul de vedere a 4 barbati diferiti, care, chiar daca au fost purtati de Duhul Sfant, au avut particularitatile lor. Daca citesti evanghelia dupa Marcu, sa o vezi cum descrie un Iisus suparat, manios. Daca citesti E dupa Ioan, o sa vezi o prezentare lunga, aproape poti sa zici exhaustiva, despre un Iisus calm, imperturbabil, optimist in ceea ce priveste mersul lucrurilor. Iti recomand sa citesti aceste doua evanghelii in paralel.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 23.10.2009 at 13:22:00.
Reply With Quote