View Single Post
  #55  
Vechi 13.06.2011, 19:30:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai știm că lumina are în același timp caracter de undă, dar și de corpuscul. S-au făcut atîtea teste care verifică riguros ca ambele modele sînt adevărate. Și totuși, cum este posibil să acceptăm ca lumina să fie în același timp un flux de fotoni dar și radiație electromagnetică, adică succesiv cîmp electric și magnetic și iar electric șamd? N-avem ce face, știința ne arată în clar aceste lucruri.

Hristos ne spune: "Eu sunt Lumina lumii". E lumpede că se referă metaforic la cuvîntul Său de învățătură menit să ne scoată pe noi din întunericul în care am alunecat. Dar eu îmi amintesc că sînt oameni îmbunătățiți care au dificultăți în a acepta că Hristos, Fiul Lui Dumnezeu întrupat, este în același timp 100% Dumnezeu și 100% om! Cum este posibil? Nu știm, dar avem un model fizic care ne arată limpede că se poate ca lumina să fie în același timp și undă, și particule. Iată cum Dumnezeu, mai exact Hristos, Rațiunea sau Logosul Care a gîndit arhitectura Creației, a lăsat la temelia Universului amprenta unor însușiri care ni-L descoperă în parte pe El, pe Creatorul lumii fizice.

Modele similare mai sînt și altele, rămînde doar să le găsim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote