View Single Post
  #40  
Vechi 31.05.2012, 23:15:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"mi-as da viata pe loc, acum, doar ca sa stiu ca exista ... atat ..."
Impresionantă, minunată mărturisire!
Poate că aveți o mulțime de dificultăți și îndoieli, poate că vă e greu să credeți în Dumnezeu, dar... Îl iubiți! Se vede asta din cuvintele dvs pe care le-am citat!
Până la urmă, în eshaton, credința va dispărea... pentru că va fi copleșită de dragoste.
Oare câți dintre cei declarați "credincioși" conștientizează într-un mod atât de profund importanța capitală, fundamentală a existenței lui Dumnezeu?
De răspunsul nostru la chemarea divină depinde totul, depinde însăși posibilitatea împlinirii sensului ultim al existenței noastre. Viața are un sens și noi mărturisim aceasta... inclusiv prin aspirația noastră după sens.
De ce v-ați da viața pentru Dumnezeu?
V-ați întrebat vreodată ce anume vă determină să doriți atât de mult ca El să existe?
Nu cumva pentru că... El, după cuvântul Psalmistului, "a pus în noi și gândul veșniciei"?
"Ne-ai creat pentru Tine, Doamne și neliniștită este inima noastră până când își găsește odihna în Tine!" - mărturisea, în "Confesiunile" sale, Fericitul Augustin, aprigul căutător și convertit al lui Hristos.
Știu, ceea ce urmează să scriu sună a clișeu... dar... v-ați gândit vreodată să-L întrebați pe Dumnezeu dacă există? :)
Citind această mărturisire a dvs profund creștină și autentică, îmi amintesc de o idee a lui Dostoievski, redată și de către Paul Evdokimov, în lucrarea sa "Vârstele vieții spirituale". Voi încerca să citez din memorie: "Ateismul perfect stă în vârful scării, pe penultima treaptă înaintea credinței perfecte".
Dvs v-ați da viața pentru Dumnezeu, deși nu credeți în El, la fel cum Toma, Apostolul "necredincios", era pregătit să se sacrifice pentru Hristos, chiar dacă nu era deloc convins de identitatea Sa divină (vezi Ioan11).
Toma L-a iubit pe Hristos mai mult decât ceilalți Apostoli, cred, pentru că el, deși nu L-a văzut pe Iisus înviat, I-a rămas credincios.
"Credincioasă necredința ta, Toma!" - exclamă, plin de admirație, unul dintre Sfinții Părinți!

Credincioasă și plină de iubire "necredința" dvs, domnule Dumitru!

Mi-ar face o deosebită plăcere să continuăm acest dialog. Cred că am multe de învățat din relația dvs cu Dumnezeu.

P. S. Îmi cer scuze pentru întârziere... De acum înainte, promit să răspund în același secol în care mi se scrie. :)

Toate cele bune!
Mi-am amintit și un cuvânt al Sfântului Siluan Athonitul, care-i îndemna pe cei ce-și pun întrebări în privința existenței lui Dumnezeu să-L întrebe pe El: "Doamne, dacă exiști, luminează-mă...".
Sunt sigură că Dumnezeu nu va rămâne indiferent în fața unei astfel de atitudini. :)

Numai bine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote