View Single Post
  #17  
Vechi 03.06.2012, 23:04:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Bre, da comrazii rusi de ce au dat mana cu nazistu', mazgalindu'si autografu' pe hartoaga mai sus pomenita ? A ?
Nu cumva erau inselati de draci ?
Da' cand au invadat Polonia de la est, dandu-si mana cu fritz, cum erau bre in inspiratia lu' ei ? A ?
Da, cand au mitraliat pe ofiterii aia (cca 50.000) a lu' Polonia, erau inspirati de ingeri ?
Da petrica, taru' lu' ei, cand a mazgalit testamentu' lu' el, ala in care lasa cu limba de moarte porunca lu' rusu, bolsevic ori nu, ca sa calce pe grumazu' lu' vecinii lu' el, tot de ingeri a fost calauzit ?

Daci-Latini-Cumani-Romani ori nu, la dreapta lu' ostirea de a infrant navalitoru', a stat insusi Dumnezeu, ca de nu statea, vorbeam acuma' rusa-turca-tatara-ungara-bulgara-sarba ori cine stie ce alta limba, da vezi matale, noi caposi tat romaneste graim, bre.
Am zis ca i-a ajutat Dumnezeu pe romani sa lupte cu Imperiul otodoman da nu pentru scopuri nationaliste ci pentru ca romanii luptau pentru credinta crestin ortodoxa.Da nu au luptat numai romani,au luptat si albanezi si sarbi si asa mai departe.
Pai eu vad ca Basarabia a fost la URSS din 1945 si nu vorbesc rusa.
Ci tot romana.
Oricum,sa mergi peste Nistru nu are niciun fel de justificare.

Iar tarul Petru probabil considera natiunile balcanice si Romania inapoiate si vroia sa le modernizeze,nu sa le deznationalizeze.Ca s-a apucat si a modernizat si Rusia.
Ca nu avea nimic cu poporul roman ca vorbea limba latina,tocmai,ca avea un mare respect pentru latini,ca si-a adus un arhitect italian de i-a facut planurile pentru Sankt Petersburg.
Si ca nu a deznationalizat romani in Basarabia Imperiul tarist s-a si vazut,ca atunci cand s-a unit Basarabia cu Romania totzi vorbeau romana,din Basarabia.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 03.06.2012 at 23:11:23.
Reply With Quote