View Single Post
  #41  
Vechi 07.05.2017, 23:12:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Vorbeam cu ceva vreme in urma cu tatal a doi copii unul de sapte ani altul de doi ani. La un moment dat imi spune ca ii lasa pe copii pe calculator si pe telefonul propriu pe Internet.Il intreb frumos pe om daca are vreun program de restrictionare a Internetului, avand in vedere varsta mica a celor doi copii.Reactia lui a fost cam exagerata,ceva de genul ca atunci cand ii interzici unui copil el va face poate chiar opusul.Ce sa zic fara cuvinte! Ma rog i-am spus parerea mea ca anumite site-uri erotice si numai,in sensul ca nepotrivite poate prea violente etc,pot fi accesate din greseala de copii.Ma rog pana la urma s-a mai dat pe brazda omul si a inteles ce am vrut sa ii spun.
Unii inteleg Libertatea ca dreptul pestelui de a nu mai trai in apa de exemplu,sau altfel spus sa schimbe rostul firii omului,rostul unor lucruri firesti si normale.Prin asta inteleg ei Libertate.Eu ii spun nebunie,imaturitate ,anormalitate voita etc.

Ma rog am intalnit parinti care au fost foarte de acord ca nu e in regula ca copilul sa acceseze cand vrea el ,lucruri de la o varsta foarte frageda.E un raspuns aici ,ptr acesti parinti,parinti care poate nu apuc sa le instalez programul,dar aici este aratat in acest topic cum se poate instala si utilizar exact acest program de restrictionare ,K9Web Protection.
Il utilizez de mai bine de un an jumate,poate evita accesarea accidentala fara probleme si accesarea intentionata.
Consider ca ,copii in varsta de pana la 10 ani nu se mai pune problema daca este utila sau nu,cred ca este o problema elemetara,ca copii pana in 10 ani nu au ce sa isi intineze mintea mult mai iute decat este cazul.


Lumea s-a schimbat mult de cand a aparut Internetul.Citeam undeva ca in America unii au propus ca daca cineva vrea ca sa afle ce site-uri acceseaza cineva sa o poata face. Adica mi se pare, ca ar trebui prima data,ca eu ca membru al familiei cu sotia ,sa putem daca vrem sa vedem ce s-a accesat de la adresa noastra.Adica daca unul din familie fie parinte sau copil ,deraiaza sa avem un feedback restul familiei sa stim,sa stim unde merge, ce vede. Asta ar fi prima necesitate.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote