View Single Post
  #8  
Vechi 25.07.2012, 21:09:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
E dragut subiectul.
Azi am fost in piata si mi s-a parut ca oamenii sunt tare buni: o doamna mi-a dat 3 legaturi in loc de 2 de verdeata pentru 1 leu, un tanar de la care am cumparat ceva m-a ajutat sa pun sacosele una in alta, am primit o moneda comemorativa cu Neagoe Basarab, o doamna s-a scuzat ca vroia sa-mi puna mai mult de 1 kg de rosii..
...iar mi-e mi s-a parut ca de dimineata am judecat o multime de lume, am criticat vreo cativa (am o capacitate fantastica sa vad greselile altora) si am o mandrie de parca nu ma intrece nimenea...Un om simplu si bun imi aminteste cum ar trebui sa fiu si trezeste in mine un raspuns ce se vrea pe masura bunatatii primite.
Frumusetea este in inima omului ,atunci cand are putere si razbate in afara.
Frumusetea nu este apanajul intelectualilor si al cartilor. Ea sade si in piete si surade lui Dumnezeu .Poate mai mult in piete .De ce? Pentru ca depinde de intensitatea trairii...
O femeie care vinde morcovi ani de zile poate traieste mai intens relatia cu Dumnezeu,si o arata mai intens aproapelui,decat cineva care asteapta sa se faca seara sa vina sa scrie pe forum.
Frumusetea e peste tot ,si in Biserici ,si in carti ,si in dialogurile noastre ,dar si in piete.
Totul depinde doar de cata iubire simtim pentru Dumnezeu ,si reusim sa imprastiem in jur
Reply With Quote