View Single Post
  #11  
Vechi 11.11.2012, 03:28:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinadeacu Vezi mesajul
Deschid acest thread pentru ca nu stiu de unde as putea primi un raspuns mai potrivit la intrebarea mea.
Nu am fost niciodata sa ma spovedesc pana acum.Nu am simtit ca am ce sa marturisesc pana in ultima vreme.Imi doresc tare mult sa ajung sa vorbesc/sa ma spovedesc unui preot care m-a ajutat cu cativa ani in urma,iar de atunci nu am mai vorbit.Si faptul ca il cunosc m-a facut sa evit spovedania.Acum, ca sunt decisa,nu stiu daca la sfanta Liturghie ma poate spovedi.Cu alte cuvinte nu stiu cand ( in ce zi..)sau daca exista un anumit timp cand ne spovedim. Intrebarea mea este daca,duminica,la sfanta Liturghie,(inainte sau dupa aceasta) as putea sa il rog sa ma spovedeasca?

Daca mai sunt si alte lucruri pe care ar trebui sa le stiu astept raspunsuri in acest thread.

Va multumesc anticipat si Dumnezeu fie cu noi.:)
Bine ai venit ca sa deschizi un nou topic cu aceasta cerere de curatenie sufleteasca! Ma bucura foarte mult!

Spovedania este una din obligatiile pricipale ale preotului, iar pentru asta nu poate cere nimic (decat ajutor de la Iisus Hristos), insa daca vei voi sa-i oferi ceva poate va refuza ca sa ramana cat mai curat.

Eu i-am spus preotului(in 29.07) dupa terminarea Liturghiei de la Biserica Albastra ca as vrea sa ma impartasesc, iar el de indata mi-a facut o spovada ca sa ma impartaseasca impacat cu constiinta lui.

E important(cum spunea si Mihnea Dragomir) sa-i spui preotului ca e o... prima spovada, dar si ca ajungi cu greu la biserica; poate ca acum stii ca ai pe suflet ceva murdar si vrei sa cureti, dar preotul va cauta(sper) sa curete tot sufletul tau; ajuta-l s-o faca.

Doamne ajuta!
Reply With Quote