Subiect: E pacat?
View Single Post
  #3  
Vechi 18.12.2012, 16:45:53
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit nu este pacat ,ceea ce este motivat corect,pacatul provine din nesatiu.

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Știu că nu e bine să speli duminica, dar dacă muncești pe rupte 12 ore pe zi și n-ai timp decât duminica când ești liber, e păcat să speli? Adică e pur și simplu singura zi în care să speli sau să faci ceva prin casă pentru că rămâne un dezastru. Nu ai timp în timpul săptămânii că vi mort de la muncă, stors.
eu asa am inteles din invatatura Lui Hristos..."fatarnicilor,oare nu dezlegati in zi de sabat ,boul sau asinul sa il duceti la adapat,oare nu se cuvenea ca si aceasta femeie garbova sa fie deslegata?...fatarnice scoate mai intai barna din ochiul tau,ca sa poti vedea a scoate paiul din ochiul aproapelui tau;...Sambata a fost facuta pentru om si nu omul pentru sambata!Asa ca Fiul Omului este Domn si al sambetei Matei2:27-28."
Sfantul ierarh Calinic,pe cand mergea spre biserica sa savarseasca Sfanta Liturghie ,a vazut un om care treiera,atunci el plin de ravna pentru Dumnezeu l-a blestemat pentru ca lucra in zi de Duminica,iar cel care era cu el (ucenicul,probabil diaconul)a vazut cum un foc s-a dus spre om si s-a intors in gura arhiereului,dezvaluind aceasta ierarhului,Sfantul Calinic a mers la taran sa il intrebe motivul pt.care lucreaza Duminica;...o singura masina este in acest sat si doar Duminica este libera...
Reply With Quote