View Single Post
  #1  
Vechi 13.12.2013, 05:55:13
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Question În legătură cu alte religii.

Salutări și Doamne ajută!

Aș vrea să vă întreb pe dumneavoastră, care este vina unui om ca și noi care s-a născut în Spania de exemplu și este catolic? Dar unui budist?
Adică, omul acela care are altă religie și credință dacă face fapte bune toată viața lui nu se v-a mântui pentru că nu facea parte din Biserica Ortodoxă?
Eu știu foarte bine și sunt convins că Biserica Ortodoxă este singură adevărată și noi să fim bucuroși că suntem fii adevărați ai bisericii, dar ce se întâmplă cu ei?
Cum îi va judeca Dumnezeu pe ei?
Marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc a spus că ei (catolicii) sunt anematizați, că, dacă schimbi o vorbă din tot ce am spus Eu spune Mântuitorul, anatema să fie.. nu mai poți sa te salvezi. Sinoade întregi consideră că acestea sunt erezii și că o erezie anematizată nu putem s-o considerăm că este mântuire.
Papa spune că este vicarul lui Hristos, vicar nu există decât dacă Stăpânul e mort, dar noi avem Stăpânul viu, Hristos, de ce îmi trebuie mie vicar? "Că Eu voi fi cu voi pâna la sfârșitul veacului."

Ce părere aveți despre ei? (Catolicii, penticostalii și toate sectele..)
Ce vină are un copilaș micuț că s-a născut în Spania sau India sau oricare țară din lumea asta și este catolic, evreu sau budist?
Poate copilașul ăla face bine toată viața lui și e o persoană exemplară, dar dacă el crede într-un Dumnezeu fals ( Buddha ) se mântuiește? El crede că e bine ce face, e învățat de mic să facă asta.. cum învățăm noi copiii de mici să se închine și etc.. așa și ei cu Buddha al lor.
Cei din afara Bisericii adevărate Ortodoxe, au șanse la mântuire?
Nu cred că 80% din toată omenirea nu se v-a mântui că nu sunt ortodocși..
Vă mulțumesc.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote