View Single Post
  #8  
Vechi 04.01.2014, 12:30:15
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
salut ,am trecut si eu prin asta acum 6 ani(lasatul de fumat) si sincer sa fiu a fost mai usor decit ma asteptam,cel mai greu a fost prima saptamina cind tot asteptam sevrajul care nu a venit :), aveam pregatite pastile,ceaiuri,bomboane etc.,nu a fost nevoie de ele,dar in loc sa te gindesti la cit de greu este sa te lasi de fumat incearca sa te gindesti cit de bine este ca te-ai lasat de fumat,in loc de cit de greu este fara tigara la Ce bine e fara tigara etc. este extrem de simplu, cel putin la mine asa a fost prima saptamina e mai greu teoretic apoi totul revine la normal,sincer sa fiu a fost foarte usor sa ma las de obiceiul asta,dar am sotia care nu a fumat niciodata atunci era insarcinata si in ziua in care a nascut am aruncat tigarile la gunoi si de atunci nu am mai fumat,poate doar pasiv pe linga colegii de munca,multi au zis ca am avut motivul suficient de puternic,nu mi sa parut corect sa intoxic copilul cu tutun doar datorita prostiei si viciului meu.
In concluzie felicitari pt.curajul de a renunta la un obicei nociv si sa iti dea Dumnezeu sanatate si vointa! in rest asa zisul sevraj este doar in mintea ta si trece repede :)
Sa nu incerci metode gen tigari electronice si alte timpenii ca sari din lac in put,lasi pur si simplu tigarile si nu mai fumezi,devii nefumator :) inca o data Felicitari si un an nou mai bun si mai fericit!
Nu am fumat niciodata dar am avut multi fumatori in jurul meu. Intotdeauna m-am intrebat de ce unii oameni pot renunta foarte usor la fumat iar altii nu. Dar inclin sa cred ca si d-voastra ca sevrajul este doar in mintea celui in cauza, astfel de ce unii renunta atat de usor iar altii nu pot. Cei care renunta greu sunt poate si psihologic dependenti, se panicheaza si streseaza si poate de aceea e greu sa renunte.
Reply With Quote