View Single Post
  #1481  
Vechi 02.03.2018, 20:23:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca aparitia protestantismului are legatura si cu miscarea carismatica. Oricum, nici macar nu e un subiect deschis de tine si mai sunt doar cateva subiecte pe care se discuta, nu are nicio importanta daca se dicuta si despre asta, nimanui nu-i pasa decat cuiva care e prea preocupat de ordine si sa se vada ce scrie el.
Nu e subiect deschis de mine dar eu vreau să scriu aici, despre carismatism.
În altă ordine de idei, ca să spui că protestantismul are legătură cu carismatismul este foarte hazardant! Nu este deloc așa. Protestanții au apărut în Evul mediu, conduși de persoane care nu vorbeau în limbi, precum Luther, Calvin, Zwingli, Huss, etc. Niciunul nu a vorbit în limbi, niciunul nu a scris despre limbi sau prorocii. Atunci când a apărut penticostalismul, mult mai târziu în anii secolului trecut, respectiv 1905, bisericile protestante și chiar neoprotestante respectiv baptiștii, s-au delimitat clar de mișcarea penticostală prin declarația de la Berlin.
Te invit să citești Berliner Erklärung, în care penticostalismul era aspru condamnat. Dacă știi germană folosește waybach machine și o afli aici:
https://web.archive.org/web/20110725...GV_MV_endg.pdf
Este adevărat, astăzi poziția protestantismului nu mai este aceeași când vine vorba de carismatism, dar mai mult catolicii au acceptat ”reînnoirea”.