View Single Post
  #17  
Vechi 10.09.2008, 08:59:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bunl
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Inseamna ca pentru tine icoana este doar un tablou, lipsita de prezenta nevazuta a sfantului. Pentru mine este ca si cum m-as intalni cu sfantul. Daca n-as cadea inaintea lui nu l-as imbratisa sau nu i-as cuprinde picioarele sa i le sarut, ar fi o relatie rece, distanta. Ma astept sa-mi spui ca si pe acestea le stii de la profesorul tau de religie.
Citeste ce-am scris in mesajele anterioare. Pentru mine icoana este o fereastra prin care comunic cu sfantul respectiv. Sfantul este in ceruri, eu sunt aici pe pamant. Si chiar presupunand ca ar fi cum zici tu, o relatie rece, distanta, nu vad unde ar fi problema. Poti iubi pe cineva fara a iti manifesta sentimentele prin atingeri fizice, ci doar prin comportament respectos. Iti iubesti dascalii in scoala, dar nu le arati acest lucru sarutandu-i, iti iubesti comandantul in armata, dar nu il saruti, iti iubesti medicul care te vindeca, iti iubesti vecinul care te-ajuta la nevoie, dar nici lor nu le daruiesti saruturi, iti iubesti patria, dar nu te apleci pentru a saruta pamantul ei. Poti sa iubesti cu toata fiinta fara a fi nevoie sa te manifesti prin gesturi conventionale inventate de nimeni altcineva decat de oameni. Dumnezeu este spirit, iar spiritul nu ai cum sa il atingi, deci nici nu ai cum sa il saruti. Sarutul tine de atingere trupeasca.
Si femeia poti sa o iubesti fara a o atinge vreodata. Dante Alighieri a fost indragostit toata viata sa de o fata pe care nu a atins-o niciodata si pe care a vazut-o doar de cateva ori de-a lungul anilor sai. Fata nu i-a impartasit iubirea, dar el a continuat s-o iubeasca, cu inima pura, fara ganduri pacatoase, desi s-a casatorit cu alta femeie datorita rigorilor epocii respective. Acest lucru nu cred ca a fost pe placul lui Dumnezeu, dar - dupa umila mea parere - Dumnezeu ar fi trebuit sa ierte un astfel de om pentru ca pacatele lui au avut drept sursa sentimentul iubirii, nu al poftei trupesti.

P.S.: Cu profesorul acela de religie nu m-am mai intalnit de peste 3-4 ani de zile, deci nu mai stiu nimic de la el...
Iti recomand sa citesti -Iisus Hristos prototipul icoanei- scrisa de catre Sfantul Teodor Studitul, in care spune ca asa cum nu este corp lisit de umbra, asa nu este icoana lipsita de prezenta nevazuta a Sfantului. Nu-mi place sa spun ca sfantul este in ceruri, nici sa cad in cealalta extrema si sa vorbesc despre o omniprezenta a sfantului, care este specifica lui Dumnezeu. Este o prezenta tainica mai presus de cuvant.
Parintele Staniloae spunea ca atunci cand imbratisezi pe cineva, drag sau iubit, simti cum o putere iese din el si patrunde in tine. Sa nu uitam ca icoanele au si o functie harismatica- ne transmit harul, asta trimite la aspectul hristologic- cand o femeie S-a atins de haina lui Hristos- o putere a iesit din El.
Sa nu crezi ca am cazut intr-o conceptie panteista sau idolatra, iata un text edificator: "Icoana lui Hristos este Hristos si icoana unui sfant este acel Sfant. Puterea si slava nu se impart, ci devin atribute ale celui infatisat"(Sf. Ioan Damaschin). Deci in icoana este o identitate ipostatica("Asa cum acolo - in Sfanta Treime- Hristos difera in ipostats de Tatal, tot asa aici difera dupa fire de icoana Sa Sf Teodor Studitul) , dar diferita dupa fire. Te rog sa citesti cu multa rabdare.
Reply With Quote