View Single Post
  #4  
Vechi 06.05.2007, 06:02:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uite alinutza, eu ti-as da o parere personala daca ai da si tu niste detalii mai clare despre situatia in care te afli. am inteles eu bine ca visul tau este sa fii sotie de preot, dar totusi acesta (viitor preot) ca om (?!) nu este ceea ce ai vrea tu?... sa inteleg ca acest cineva te-a si dezamagit deja ?!.. si ca de fapt ai putea sa alegi pe un altul si aici intervine dilema...

acum vreun an de zile, inainte sa plec din tara, mi-am luat de la Schitul Darvari un ceas rustic, facut din 2 bucati de trunchi de copac si pe care scrie "Binecuvantarea casei" :
Unde-i credinta, acolo-i iubire,
Unde-i iubire, acolo e pace,
Unde-i pace, acolo e binecuvantare,
Unde-i binecuvantare, acolo e Dumnezeu,
Unde-i Dumnezeu... acolo sunt si Eu.

Eu am acest ceas mai mereu in fata ochilor - il tin pe un raft in bucatarie, loc unde de altfel petrec(em) destul de mult timp, uneori poate doar stand de vorba.

Si apropo de "cel ales" - am citit de curand in cartea "Langa Parintele Porfirie" - care a fost un dar neasteptat primit din tara de la o prietena de pe acest forum ! - am citit deci o povestioara despre o "iubire imposibila". O redau intocmai:

<<Maria si Dimitris erau frati. Dimitris avea un prieten, Iorgos, care era medic. Iorgos il vizita pe Dimitris la el acasa. Dupa o vreme, Maria i-a dezvaluit secretul ei fratelui sau. Se indragostise foarte tare de Iorgos si suferea, inima ei se chinuia si batea mai tare, mainile si picioarele ii transpirau de fiecare data cand il vedea. De aceea l-a rugat pe fratele sau sa nu-l mai aduca pe Iorgos in casa, pentru a nu suferi degeaba, de vreme ce familia lui Iorgos era bogata si mai bine situata social si nu ar fi acceptat-o niciodata ca nora pe saraca si neinsemnata Maria. De atunci, Dimitris a evitat sa-l cheme pe Iorgos in casa lor, invocand diverse motive si-l intalnea afara in gradina. Intr-o zi Maria m-a vizitat (nn pe Parintele Porfirie). Si-a deschis inima si mi-a spus necazul sau, iar eu am sfatuit-o sa se roage fierbinte, mai ales in zori, noaptea inainte de a se lumina de ziua, inaltandu-si mainile spre Dumnezeu si rugandu-L sa se faca voia Sa. Maria mi-a urmat sfatul intocmai. Nu a trecut multa vreme si Iorgos i s-a plans lui Dimitris ca in mod inexplicabil si-a schimbat atitudinea fata de el, il evita si nu-l mai invita in casa. Dimitris i-a spus atunci motivul, vorbindu-i despre problema sorei sale. Atunci, Iorgos a izbucnit in lacrimi si i-a marturisit ca si el are aceeasi problema, ca si el o iubeste pe Maria si ca, de catva timp, in fiecare dimineata, in zori de zi, se trezea cu imaginea Mariei inaintea ochilor. Era ceasul la care se ruga Maria, asa cum o sfatuisem. Astfel, prin rugaciune fierbinte, s-au descoperit sentimentele ascunse ale acestor doi tineri buni si, in cele din urma, s-au casatorit, desi la inceput parintii lui Iorgos se opusesera. >>

O invatatura cred ca poti si tu desprinde din povestioara asta, dar eu as zice sa iei un sfat si de la duhovnicul tau, pentru ca rugaciunea cu binecuvantare cred ca e mai repede auzita ! :)
Reply With Quote