Subiect: Holocaustul
View Single Post
  #505  
Vechi 12.02.2013, 16:21:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si apoi te-am intrebat care iti este parerea vis a vis de Miron Costea si cuvintele acestuia, pe care le-am postat mai sus.
1. Ma confundati, nu m-ati intrebat nimic legat de Miron Cristea, m-ati intrebat daca consider legitima deportarea evreilor, atat ati intrebat si v-am raspuns: deportarile in masa (nu expulzari individuale din culpa), nu pot fi legitime
2. N-am acuzat poporul roman, i-am amintit lui Florin ca si noi am fost partasi la Holocaust, prin unele actiuni ale armatei si jandarmeriei (implicati in deportari), deci ale guvernului antonescian, cat si actiuni violente ale unor grupuri de rebeli. (pogromuri Iasi, Bucuresti,Dorohoi).
3. stiu foarte bine cum a fost in Ardealul de Nord in timpul lui Horty, doar bunicii mei au ramas acasa, in Ardeal, chiar si atunci cand armata romana s-a retras si i-au lasat pe romani sa se descurce. Stiu deasemenea cum cei ramasi ii ajutau pe evrei sa fuga, sa treaca dealul Feleacului, sa se refugieze in Regat, doar oamenii (civilii) erau totusi normali (atat romanii, cat si maghiarii) si n-aveau nimic cu evreii, care le erau cunostinte, prieteni, vecini , colegi de servici etc.

Last edited by ioanna; 12.02.2013 at 17:15:13.
Reply With Quote