View Single Post
  #117  
Vechi 18.04.2017, 17:59:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Zic multi parinti ca daca nu ai cap mai bine stai acasa.
Chiar si in probleme de credinta.

Hristos este exemplul suprem de PROTEST intelept asupra unei intregi culturi ancorate in ... greseli de tot tipul.

Hristos a venit si i-a invatat o cu totul alta cale pe evrei, a iubirii.
Mai mare decat cea a obiceiurilor anchilozate, inumane, nemilostive, practicate sub numele de "lege".

Si ce a facut Hristos? A predicat cu dragoste, si a aratat exact unde este problema.
Nu injurand si blestemand, nu aruncand rautati si defaimari.
Insa punctand clar: problema asta este asa, pentru ca asta si asta si asta.


Noi nu suntem la inaltimea lui si de aici si rezultatele noastre care ne pun in caruta cu nebuni si nu cu intelepti.
Evident ca daca incepi sa tipi si sa urli "jos ecumenismul", si restul nu rezolvi nimic.

Trebuie si aici intelepciune.
Sunt curios daca Sfantul Cuvios Iustin Popovici care a ars si combatut ecumenismul alerga prin biserici si pe la proteste tipand "jos ecumenismul".
Sau scria carti si invata oamenii.

Luptele se poarta fiecare la timpul ei, altfel risti sa mori inainte de vreme si sa fii sacrificat inutil.

Si pe timpul cuviosului Paisie Aghioritul au fost probleme in Biserica. Si a participat si el la un mars in Atena de protest impotriva difuzarii unui film controversat. Si a mai scris parca si patriarhului.
Dar nu a alergat prin biserici sa tipe...


Asta este marea ispita a neintelepciunii. Sa te apuci de protest fara sa intelegi ce se intampla si cum sa abordezi problema unui protest si a transmiterii unui mesaj intr-o situatie. Multi ies din transee in razboi inainte de vreme si un glont simplu ii omoara pe loc si atunci pierd totul.

Nu cumva protestul tau sa fie unul al patimii si sa dai prilej oamenilor sa te faca nebun si tot ce este bun sa fie stricat prin exagerare.
Chiar dacă îmi spune AlinB câte una de dulce ca sa-mi închidă gura, eu nu mă supăr. De mult timp îmi face astfel de complimente. Intr-un fel e bine, căci mă smereste. Pe de alta parte, am citit ca e nevoie de nebuni care sa mai spună din când în când lucruri incorecte politic. Asadar, exista atâția nebuni care au avut dreptate în nebunia lor. Depinde cât de înțelepți sunt cei care fac astfel de afirmații. Căci gura omului poate spune de toate...
Stai liniștit ca nu merg sa tip în biserici ,,Jos ecumenismul", ca sa mă ia în primire jandarmul deghizat în închinător!
Reply With Quote