View Single Post
  #27  
Vechi 20.11.2012, 16:22:47
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Ce atata tambalau cu filmul asta? E un film care a vrut sa socheze, care a vrut sa arate ortodoxia ca pe ceva frumos, romantic dar complet inutil si periculos. La fel cum a vrut sa socheze si 4.3.2. Cu cat i se da mai multa atentie, cu atat capata mai multa importanta. Din ce am inteles eu, regizorul are o problema cu construirea Catedralei, bla bla, vesnicele oftici ale celor care dau vina pe Catedrala pt ca de exemplu anul asta nu au ajuns la schi in Austria sau ca si-au scrantit glezna si era scump s-o puna la loc in spital privat etc. Si uite asa a facut un film "reportaj" care "reflecta realitatea". Realitatea e ceva subiectiv, unii pot percepe ca frumos si nobil sa fii sarac in manastire si sa dai la orfani din putinul tau, ca sa aiba aia din ce sa isi ia tigari cand te intorci tu cu spatele. Altii vad asta ca pe o intoarcere patologica la Evul Mediu. Sa fie la dumnealui acolo. Pana una alta, nu cred ca filmul asta, premiat la Cannes, a avut sau o sa aiba mare succes in Romania. Astfel de filme plac celor care se hranesc din senzational si din "ti-am spus eu, ai vazut draga ce nenorociti e aia!"
Reply With Quote