View Single Post
  #77  
Vechi 09.05.2013, 01:30:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sicsic Vezi mesajul
Când sclavii voiau să fie eliberați la fel se susținea. Când negrii voiau eliminarea disciminării rasiale la fel se suținea. Când femeile voiau egalitate cu bărbații la fel se susținea. Etc. Întotdeauna a existat o parte a societății, conservatoare, care s-a opus egalității și o parte a societății, progresistă, care milita pentru egalitate. Și acum este la fel. Nimic nou sub soare.
Aici aveti dreptate. Lupta dintre stanga si dreapta nu este de loc noua.

Citat:
Susținătorii sclaviei își întemeiau pretențiile pe vreo 100 de versete biblice care încuvințau sclavia. Astăzi, negarea drepturilor homosexualilor, din motive religioase, se întemeiază pe 7 versete. La noi sclavia - robia țiganilor - de pe moșiile bisericești și mănăstirești a fost eliminată în 1844 în Țara Românească, respectiv 1847 în Moldova și n-a fost ușor să fie înfrântă nici atunci voința oamenilor biserici, ei motivând, în plus, că averile mănăstirești și bisericești ocupă cca. 25% din suprafața arabilă a țării și că au nevoie de mână de lucru ieftină. Am fost ultimul stat din Europa în care s-a abolit scavia. O bună parte din actuala problemă a neintegrării țiganilor în această eliberare târzie rezidă. Trebuie oare să fim ultimul stat în care se recunosc drepturile civile ale homosexualilor? Suntem și astăzi cel mai conservator stat al Europei?
Ar fi bine daca am fi asa. Din pacate, ma indoiesc ca suntem cel mai conservator stat al Europei. Dimpotriva, capacitatea periculoasa a romanilor de imitatie a unor modele la moda, chiar si cand ele incep sa isi arate limitele, ma ingrijoreaza pe mine.

Citat:
Bine ai spus că este vorba de reeducare. Este într-adevăr nevoie de reeducare dar nu în stilul comunist.
Si totusi, eu exact reeducare in stil comunist vad. Pana acolo incat oamenilor, inclusiv oamenilor Bisericii, li se refuza libertatea cuvantului. Au existat mai multe cazuri recente in care preotii, de exemplu un preot din Canada, au fost urmariti de "organe" pentru crima de a fi predicat ceea ce Biserica predica in privinta pacatului strigator la cer al sodomiei.

Citat:
Voi da, acum și aici, din domeniul religiei un sigur exemplu unde se impune reeducarea. Pe toate siteurile oamenilor bisericii, inclusiv pe acesta, se scrie că Sodoma și Gomora au fost distruse pentru că acolo erau homosexuali și pentru păcatul homosexualității. Așa sunt învățați copii la școală, așa sunt învățați oamenii în biserică. Nicăieri nu se spune că în Facerea 18:20-19:29 nu sunt scrise motivele pentru care au fost distruse Sodoma, Gomora și ținutul dimprejurul lor. Se ascunde cu perseverență textul biblic care explică fără putință de răstălmăcire sau de tăgadă că altele au fost motivele pentru care s-a întâmplat prăpădul și anume textul din Iezechiel 47:49-50:
Imi pare ca traiesc in plin absurd. Adversarii crestinismului ne invata cuvantul lui Cristos.

Citat:
Se invocă existența tradiției, care n-a recunoscut drepturi homosexualilor. Așa-i. Tradiția s-a invocat și s-a putut invoca întotdeauna când a fost cazul recunoașterii de drepturi sau de egalitate. Prin încălcarea tradițiilor s-a abolit scavia, prin încălcarea tradițiilor s-a eliminat segregarea rasială, prin încălcarea tradițiilor s-a dat drept de vot universal, prin încălcarea tradițiilor femeile au căpătat drept de vot etc.
Mi se pare mie, sau dv chiar prezentati aceste lucruri ca fiind bune ? Daca da, pe ce baza ? Sa luam votul universal bunaoara: ce anume va face sa credeti ca este mai bun ? Ce ati facut dv cu votul universal in ultimii ani, la ce anume v-a folosit ?

Citat:
Se invocă morala, că n-ar fi moral ceea ce fac homosexualii și de aceea nu le-ar trebui acordate drepturi. Discutăm însă, aici, nu de morală în genere ci de morala creștină. Alte epoci au avut alte reguli morale și pe acest pământ.
V-am mai raspuns la aceasta obiectie si v-am aratat ca morala, chiar si pagana, chiar si atee, nu a sustinut "casatoria" homosexuala. Aratati-mi unde scrie in codul lui Hamurabi de asta si mananc codul. Chiar daca e scris pe piatra.

Citat:
Discutăm despre sexul premarital și extramarital, despre metode anti-concepționale, fertilizări artificiale, donări de spermă și de ovule, bănci de spermă și de ovule, avorturi, concubinaje, căsătorii fără cununii, căsătorii a treia sau a mai multa oară etc. toate astea fiind prohibite de către morala creștină dar larg acceptate de către morala comună.
Toate aceste aiureli ale epocii moderne sunt contrate de Sfanta Biserica. Portile iadului nu au putut-o birui, veti putea dv ? Ea a fost martora aparitiei si disparitiei multor altor cretinatati si rele apucaturi ale oamenilor. Va trece si pidosnicia, ca atatea altele.

Domnule, lupta Sfintei Biserici cu deconstructia modernista nu a inceput cu dv, ci pe la A.D.MLCCXXXIX. Si, va anunt, sunteti foarte departe de a o fi castigat. Ca sa ma limitez numai la avorturi: legislatia poloneza le-a reincriminat dupa ce comunistii o dezincriminasera. Noua Constitutie a Ungariei a pus bazele legislatiei anti-avort, definind ca statul are rol in protectia copiilor nenascuti. Exemplele ar putea continua. V-ati bucurat ca Franta a acceptat, deocamdata, "casatoria homosexuala" ? Ei, uite ca a fost respinsa in Columbia, cu majoritate zdrobitore. Iar Europa a devenit, de doi ani, teren de re-evanghelizare a Bisericii. Aveti un pic de incredere ca Biserica va reusi in misiunea ei apostolica si in acest continent.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote