View Single Post
  #11  
Vechi 11.06.2013, 19:53:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
N.Priceputu ar fi făcut bine să ne spună și nouă despre care "ideologie" a ortodoxismului vorbește. Chiar nu înțeleg ce înțelege domnia sa prin acest cuvânt; nu știu la ce așa zisă ideologie ar trimite. Deasemenea nu știu cine sunt aceia care aderă la așa zisa ideologie ortodoxistă; i-ați întâlnit în practică, domnule, știți despre ce vorbiți, sau doar vreți să creați false probleme? Prin ce se caracterizează așa zisa ideologie ortodoxistă din punctul dumitale de vedere, N.Priceputu? Și cine ți-a spus dumitale că "ortodoxiștii" sunt aceia care s-ar simți agresați de ecumenism? Ce te face să crezi, N.Priceputu, că ar trebui să fii "ortodoxist" pentru a te simți agresat de o anumită mișcare, pe care unii o laudă, alții o susțin, alții o cataloghează ca erezie sau pan-erezie? Ai cumva impresia că trebuie să vii dumneata să îi bagi pe alții într-o categorie ideologică, să le pui o etichetă doar pentru că nu sunt fanii unei mișcări? (în acest caz, ecumenismul.) Ce te face pe dumneata să crezi că trebuie cu necesitate să fie cineva etichetat ca "ortodoxist" pentru a se opune unei mișcări sau alteia, pentru a nu fi de acord cu o mișcare sau alta, sau pentru a nu fi de acord cu anumite aspecte ale unei mișcări? Nu ți se pare că ai cam întins coarda încă dinainte să înceapă meciul?
Mai întâi, n-am dorit un meci, ci o dezbatere liberă, din care toți să ieșim mai lămuriți, poate. Sau măcar eu.
Răspunsurile nu le am, însă am întrebările.
O să încerc să explic pentru ce am făcut distincțiile de mai sus.

O ideologie este definită ca fiind un sistem coerent de idei. Vorbind de Ortodoxie, ea ar fi un sistem al mântuirii. Cine face parte din sistemul ăsta se mântuiește, cine nu, nu.

Eu am lansat o întrebare. Dacă așa stau lucrurile, atunci Ortodoxia este, într-adevăr, un sistem, și este sinonim cu ortodoxismul. Nimeni nu are de ce să se supere. (Cătălin, de exemplu, a răspuns cândva la problema asta, afirmând că este, într-adevăr, un sistem.)
În plus, este firesc ca ortodoxismul să fie în antiteză cu o altă ideologie, care i se opune, cum ar fi ecumenismul.

Aștept păreri, însă, despre ce înseamnă o ideologie, despre eventualele ei neajunsuri, și iarăși păreri care ar încadra Ortodoxia la ideologii sau ar scoate-o din categorie.

P.S. Problema am abordat-o pentru că ea există și ne lovim în permanență de ea în discuțiile dintre noi. Mi-am dat seama că avem mari diferențe de înțelegere și e păcat, pentru că asta ne face să ne situăm în tabere sau cel puțin să purtăm discuții paralele. Dacă toți suntem căutători sinceri ai adevărului, aflarea lui nu ne va face decât bine, aducându-ne mai aproape unii de alții.

Last edited by N.Priceputu; 11.06.2013 at 20:24:39.
Reply With Quote