View Single Post
  #1970  
Vechi 13.10.2017, 00:31:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Urmăriți și vă folosiți!👉https://www.youtube.com/watch?v=o0Kyugk88P8

„Sunt tineri care participă la Sfânta Liturghie. De ce? Pentru că au descoperit că, de fapt, Biserica descoperă ceva ce nici o ofertă din această lume nu poate da ceva similar sau etivalent. Când omul și-a dat seama - și mă refer în special la tânăr, că de acolo pleacă toate lucrurile - care este bogăția Bisericii, el nu neapărat le pierde pe celelalte, ci le integrează pe celelalte în această bogăție și le are și pe alea și pe asta. Pe când, încercând să fugă după acelea, descoperă cu ușurință încetul cu încetul că sunt foarte volatile și azi face propria lui experiență.
Eu cred că toate lucrurile se învață și ne trebuie multă onestitate față de propriul nostru suflet: învățăm să fim părinți, învățăm să fim copii... părintele nu poate să învețe să fie părinte, dacă a uitat să fie copil... copilul, sigur, nu știe ce înseamnă să fie părinte, dar dacă are un părinte care se coboară între ghilimele la nivelul lui și îl iubește așa cum este și nu-i pune condiționări: „Te iubesc numai dacă ești cuminte și faci cutare și cutare..."
Eu am văzut familii într-o amiciție care traversează generațiile care îmi dă fiori aproape... și când vezi astfel de oameni, eu zic personal că e vizibil că simți și Harul Lui Dumnezeu... dacă avem astfel de familii să știți că lucrurile merg - unii îi antrenează pe ceilalți.
Ăsta e singurul sfat: tinerii să fie onești cu ei înșiși și sigur, să cultive viața Bisericii!"
(Pr. Răzvan Ionescu)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote